Všechny slovenské zdravotní pojišťovny se při odpovědích v dotazníku ministerstva zdravotnictví shodly, že by upřednostnily redukci celých zdravotnických zařízení. Reagovaly tak na otázku, zda by z pohledu efektivity daly přednost rušení jednotlivých lůžek, oddělení nebo celých lůžkových zdravotnických zařízení. Pro slovenskou agenturu TASR to uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Silvia Balásziková.
Dotazníky rozdalo ministerstvo 21. března na schůzce zástupců resortu a zdravotních pojišťoven.
Podle Balászikové již seznam neefektivních zdravotnických zařízení existuje, nicméně ještě není zcela kompletní, a proto jej ministerstvo zatím nezveřejní. Seznam vzniká na základě hodnocení jednotlivých zdravotnických zařízení podle kvality poskytované zdravotní péče.
Kritéria hodnocení vypracovala Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) a Spoločná zdravotná poisťovňa (SZP). Ostatní zdravotní pojišťovny resortu zdravotnictví svá kritéria hodnocení zdravotnických zařízení neposkytly.
Ve výše zmíněném dotazníku odpověděly na otázku, zda jsou schopné poskytnout do dvou dnů žebříček zdravotnických zařízení podle poskytované zdravotní péče, kladně pouze dvě pojišťovny, a to Všeobecná zdravotná poisťovňa a Spoločná zdravotná poisťovňa.
„Ostatní zdravotní pojišťovny odpověděly záporně, což nás velmi mrzí, protože Združenie zdravotných poisťovní opakovaně deklarovalo, že na kritériích hodnocení kvality zdravotnických zařízení pracuje,“ zdůraznila Balásziková.
Na otázku, zda neefektivní nemocnice skutečně zaniknou, mluvčí odpověděla: „Do takových zařízení by měly být zastaveny platby z prostředků veřejného zdravotního pojištění. To, zda dojde k jejich zániku, bude záviset na managementu nemocnic. Mohou se nastavit na jiný systém financování, nebo změnit svá lůžka na sociální a podobně.“
Podle Balászikové se ještě pojišťovny s ministerstvem na společném postupu vůči takovým nemocnicím nedohodly. „Resort se snaží najít shodu a bude rušení zdravotnických zařízení konzultovat se všemi pojišťovnami,“ uzavírá Balásziková.
SME