Alespoň to uvádí prohlášení, které médiím poskytla prezidentka SKSPA Mária Lévyová. Minimální měsíční mzda zdravotních sester by podle představ komory měla dosahovat jeden a půl až dvojnásobku průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství za předcházející kalendářní rok.
„Sestry a porodní asistentky vykonávající ošetřovatelskou práci by měly právní nárok na mzdu, která zohlední jejich vzdělání, náročnost pracovních činností, praxi, fyzickou a psychickou zátěž,“ vysvětlila Lévyová.
Svoje požadavky SKSPA odůvodňuje tím, že průměrný plat zdravotních sester dosahuje 10 až 14 tisíc slovenských korun, a to včetně příplatků.
„Rada SKSPA odmítá manipulaci s tamním veřejným míněním, že průměrná mzda sestry je 20 tisíc Sk,“ zdůraznila Lévyová. SKSPA upozorňuje rovněž na nedostatečné podmínky pro vzdělávání sester a jejich přetaženost.
Podle prezidentky SKSPA se nezřídka stává, že na jednu sestru připadá na lůžkovém oddělení až třicet pacientů. „Reálný čas věnovaný jednomu pacientovi za jednu směnu často nepřesahuje deset minut,“ upozorňuje Lévyová. SKSPA proto žádá slovenskou vládu, aby přijala personální normy na počet zdravotních sester.
Komora rovněž požaduje zařadit do sítě zdravotnických zařízení domy s pečovatelskou službou a porodní asistentky s licencí na přechodnou a poporodní péči.
Zároveň chce, aby vláda a ministerstvo zdravotnictví zahájily jednání s ministerstvem práce, sociálních věcí a rodiny o snížení věkové hranice pro odchod do důchodu. Žádá také, aby vláda respektovala stavovské a profesní organizace.
„Kompetentní orgány vytrvale neřeší naše základní problémy, což způsobuje nejen nezájem o studium, ale rovněž nezájem o vykonávání povolání zdravotní sestry či porodní ošetřovatelky, díky čemuž se potýkáme s nedostatkem kvalifikovaných sester a porodních asistentek,“ uzavřela prezidentka komory Mária Lévyová.
SITA