Duben přinese slovenským pacientům v lékárnách dvě zprávy. Dobrou pro ty, kteří přijdou s receptem – v takovém případě totiž zaplatí za léky méně než nyní. Pokud si však budou chtít koupit volně prodejný lék například proti teplotě nebo chřipce, zaplatí víc.
Společnost Zentiva v těchto dnech rozeslala do lékáren po celé Slovensku dopisy se seznamem osmnácti léků, u nichž se od prvního dubna zvyšuje cena v rozmezí od 2,6 do 17,4 procenty. Mezi těmito léky jsou přípravky proti chřipce, bolesti nebo teplotě a některé vitamíny.
V dopise, který získal slovenský deník Pravda se mimo jiné píše, že „tato změna cen volně prodejných léků souvisí i se snahou o částečnou kompenzaci ztrát lékáren, které od 15. března přinese snížení cen léků na předpis“.
Slovenské ministerstvo zdravotnictví totiž i přes nesouhlas farmaceutických firem snížilo o 6,6 procent ceny léčiv hrazených částečně nebo úplně ze zdravotního pojištění.
Ředitel Zentivy Alexander Černák však tvrdí, že navyšování cen volně prodejných léků již firma chystala dříve a nemá nic společného s ministerským snížením cen.
„Plánovali jsme to již půl roku, je shoda okolností, že to tak vyšlo. Ke zvýšení cen by došlo bez ohledu na to, co připravovalo ministerstvo,“ reagoval Černák. Důvodem zvýšení jsou podle Zentivy neustálé narůstání nákladů na výrobu léčiv.
Ostatní farmaceutické firmy se ke zvyšování cen svých volně prodejných výrobků vyjadřují opatrně. „Každá farmaceutická společnost v asociaci výrobců generik Genas má svou vlastní obchodní a cenovou politiku, do které nezasahujeme,“ uvedla tisková mluvčí Genasu Monika Lassanová.
Zatím jsme o tom neuvažovali, momentálně se ceny volně prodejných léků zvyšovat nechystáme,“ prohlásila manažerka farmaceutické firmy Stada Eva Munková. O zvyšování neuvažuje v nejbližší době ani GlaxoSmithKline.
Podobně reagovala i mluvčí Slovenskej asociácie farmaceutických spoločností Štefánia Cicková: „Pokud jde v dané věci o individuální cenovou politiku jednotlivých farmaceutických společností, která se týká výrobků nepodléhajících cenové regulaci, není v kompetenci asociace vyjadřovat se k případným dalším postupům konkrétních firem,“ uvedla.
Podle viceprezidenta Asociácie dodávateľov liekov mají firmy na zvyšování cen volně prodejných přípravků právo. „Tyto ceny nejsou nijak regulované, takže je mohou zvýšit,“ uvedl. Lékárníci rozhodnutí Zentivy nekomentují. „Jde to mimo nás, ať už je to snižování nebo zvyšování cen, my to můžeme jen akceptovat,“ řekl prezident Slovenskej lekárnickej komory Ján Valjan.
Pokud by ke zvýšení cen přistoupily i ostatní výrobci léků, návštěva lékaře by pacienta vyšla dráž. Léků na předpis se sice prodává více, rozdíl však není v současnosti tak výrazný.
„Podíl volně prodejných léků, které jsem za leden a únor vydal, byl přibližně 45 procent z celkového počtu prodaných léků,“ uvedl lékárník František Tamer. Jak však dodal, jeho lékárna je pohotovostní, a proto se v ní volně prodejných léků prodá víc.
Slovenské ministerstvo zdravotnictví o chystaném zvyšování cen volně prodejných léků nemá informace. „Ceny od výrobců nebo dovozců léků, které nejsou vázány na lékařský předpis, nepodléhají cenové regulaci. Cenovým opatřením se určují jen maximální velkodistribuční marže a maximální lékárenská marže, které se od 15. března nemění,“ uvadla Eva Slováková z ministerstva.
Pravda