SVS: Ve všech 12 případech ptačí chřipky šlo o vir H5N1

27. 4. 2006 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Testy prokázaly nebezpečný vir H5N1 ve všech 12 případech ptačí chřipky, které se dosud v Česku objevily. ČTK to řekl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. ČR zatím na tuto nemoc vyšetřila zhruba 2300 uhynulých ptáků a drůbeže. Nákaza se objevila u 12 labutí...


Praha - které byly všechny nalezeny na jihu Čech. Ptačí chřipka dosud v Česku nebyla zjištěna v žádném chovu.

Čtyři nakažené labutě nalezli odborníci na Vltavě přímo v Českých Budějovicích, tři v nedalekých Bavorovicích, dvě na Hluboké a po jedné v Týně nad Vltavou, Mirochově na Jindřichohradecku a na Orlické přehradě.

Vyšetřování provádí v tuzemsku Národní referenční laboratoř ve Státním veterinárním ústavu Praha a také Státní veterinární ústavy v Jihlavě a v Olomouci. Pražská laboratoř po dovybavení potvrzuje i typ viru H5N1. Pozitivní vzorky se ale stále posílají do referenční laboratoře EU v britském Weybridge, která vytváří kolekci kmenů viru ze všech míst výskytu v Evropě.

Na přítomnost viru ptačí chřipky se testují uhynulí volně žijící ptáci (podezřelé větší úhyny, u vodních druhů i jednotlivé kusy), dále domácí drůbež, která náhle hromadně uhynula, a také exotičtí ptáci. V počtech vyšetření drtivě převládají uhynulí volně žijící opeřenci, kterých bylo od počátku roku prověřeno 2038.

Vedle toho funguje monitoring pro rok 2006, scvhálený Evropskou komisí. Ten počítá se sérologickým vyšetřením z krve chované drůbeže, nosnic, krůt, kachen a hus v počtu 1930 vzorků. Dále je součástí monitoringu virologické vyšetření výtěrů od živých ptáků v chovech a odlovených divokých kachen a bažantů, předpokládaný počet vzorků je 400.

Vyšetřují se také opeřenci v ochranných pásmech a pásmech dozoru kolem nálezů ptačí chřipky. Testy se dělají z odebrané krve a výtěrů. Dosavadní vyšetření v okolí nálezů jsou negativní, uvedl Duben.

Pokud jde o drůbež chovanou v pásmech kolem dosavadních případů ptačí chřipky, musí příslušná krajská veterinární správa posoudit rizika a následně může povolit přepravu zvířat na jatka. Jihočeští veterináři podle Dubna zatím žádné riziko nezaznamenali, a není proto důvod odmítat jatečnou drůbež z chovů ve stanovených pásmech.

Příspěvky s názvem článku na který reagujete posílejte přes formulářZDE Pravidla diskuse najdete v prohlášení vydavatele.

Mimořádná veterinární opatření ve vymezených oblastech platí 30 dní od data nálezu. Jejich základem je stanovení pásem ochrany a dozoru o poloměru tři a deset kilometrů od místa nálezu. Obce musejí v obou zónách provést soupis všech hospodářství s chovem drůbeže a zajistit kontejnery nebo nepropustné uzavíratelné nádoby pro uhynulá zvířata. Chovatelé nesmějí chovat ptáky ve volném výběhu. V území kolem nálezu platí také zákaz přesunů drůbeže, vajec, podestýlky a krmiva a omezení vstupu lidí do drůbežáren; přes dezinfekční rohože musí vjíždět automobily do areálů chovů.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?