První návrh zpřísňuje pravidla pro asistovanou sebevraždu, druhý ji úplně zakazuje, informovala agentura AP.
Švýcarské zákony umožňují nevyléčitelně nemocným lidem či osobám s nesnesitelnými bolestmi nebo vážným postižením ukončit život s pomocí speciálních organizací.
Jejich pracovníci jim za určitých podmínek připraví smrtící nápoj. Pacient si ho vezme sám a vypije ho. Této možnosti využívají cizinci ze zemí, kde je tento způsob odchodu ze světa nelegální.
Za asistovanou sebevraždou se letos v létě do Švýcarska vypravil například britský umělecký manželský pár. Pětaosmdesátiletý dirigent Edward Downes byl slepý a neslyšel. Jeho žena Joan, která byla baletkou, měla rakovinu. Manželé ukončili život v Curychu.
Podle ministryně spravedlnosti Eveline Widmerové-Schlumpfové by organizace, které lidem pomáhají zemřít, měly v budoucnu dodržovat přísnější pravidla. Aby nemocní mohli asistovanou sebevraždu podstoupit, měli by podle návrhu získat víc lékařských posudků než dosud.
Z nich navíc bude muset vyplývat, že nemoc je nevyléčitelná a žadateli zbývá jen pár měsíců života. Podle ministryně to zabrání tomu, aby organizace pomáhaly zemřít zájemcům do několika dní.
Asistovanou sebevraždu zajišťují ve Švýcarsku podle dostupných informací čtyři organizace.
Nemocný se musí stát jejich členem a platí poplatky. Cizincům své služby poskytuje ale hlavně sdružení Dignitas. Zatímco v roce 2000 v jedné ze švýcarských organizací ukončili svůj život tři cizinci, v roce 2005 jich bylo už devět desítek.
K vládním návrhům se do 1. března příštího roku může vyjádřit švýcarská veřejnost. Poté kabinet předlohu zákona pošle do parlamentu.