Profesní komora nyní například zveřejnila předběžné výsledky nedávného šetření kvality péče v ordinacích ambulantních lékařů. Do šetření se zapojilo 1200 lékařů z 10 odborností, mimo jiné praktičtí lékaři, gynekologové, psychiatři, ORL specialisté či radiologové.
Šetření podle profesní organizace celkově prokazuje, že se ambulantní lékaři věnují bezpečnosti poskytované péče a účastní se celoživotního školení i dalších aktivit, jež zvyšují erudici (např. pravidelné diskuse s kolegy o léčených případech). Lékaři také dbají na správné vedení svých ordinací, s dobrou organizací práce, a mimo jiné si vzájemně kolegiálně vypomáhají (např. přezkum zdravotního stavu pacienta – s jeho souhlasem – v podobě druhého odborného názoru).
Užitečné podklady
U konkrétních sledovaných témat se ovšem ukazují určité rozdíly mezi jednotlivými lékaři, nakolik jsou ochotni se zabývat některými oblastmi. Například 83 % účastníků šetření uvedlo, že se věnují bezpečné farmakoterapii, 73 % kontroluje poskytovanou péči podle standardů v celém jejím průběhu. 76 % lékařů se podílí na odborných diskusích o léčených případech.
Avšak „pouze“ 52 % účastníků šetření se zapojilo do systému hlášení pochybení či potenciálních rizik. 56 % lékařů si vytvořilo vlastní systém vyřizování stížností pacientů (nebo pacientům poskytují informace, kde a co mohou vyřídit). Výsledky monitoringu kvality péče v ordinacích profesní komora rozpracuje do větších podrobností a tyto podklady budou sloužit rozvoji kvality péče na celonárodní úrovni.