Tato informace byla zcela zavádějící a chybná (viz 22. 1. 2016: Právo - VZP má nejvíce smluv s poskytovateli zdravotních služeb; tribune.cz - VZP má nejvíce smluv s poskytovateli zdravotních služeb). Následovalo sdělení o vysokých nákladech, které VZP vynakládala na léčení svých pojištěnců. I toto sdělení bylo přinejmenším zavádějící, protože v porovnání s příjmy, které pro jednotlivé pojišťovny zohledňují předpokládané výdaje, byly úhrady VZP naopak podprůměrné.
Nyní VZP manipuluje s veřejností sdělením o výjimečné dostupnosti a úhradách lázeňské péče pro své pojištěnce (viz 11. 2. 2016 – vitalia.cz – Příspěvek na lázně: přehled pojišťoven podle výše výdajů). Stačí však porovnat samotnou VZP zveřejněné plánované náklady na lázeňskou péči s náklady ostatních pojišťoven vůči jejich příjmům a ukazuje se, že VZP naopak pro své pojištěnce vyčlenila nejmenší podíl příjmů na lázeňskou péči ze všech zdravotních pojišťoven.
Všechny zaměstnanecké zdravotní pojišťovny připravily v roce 2014 (uváděno s ohledem na časové období zdrojů uváděných v článku VZP) pro své pojištěnce nejméně 1 % ze všech svých skutečných příjmů na lázeňskou péči. Pouze v případě VZP to je pouze 0,8 %. Pokud už VZP takto zjednodušuje pohled na poskytovanou léčbu, pak správná odpověď je, že u VZP byste měli mít proti ostatním pojišťovnám až o 20 % menší šanci lázeňskou péči získat.
Ing. Ladislav Friedrich, CSc., prezident Svazu zdravotních pojišťoven ČR