Tajemství úspěchu a obliby knih s logem Grada

1. 10. 2006 12:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Snad v každé domácnosti se najde knihovna, kde vedle knih pro děti a beletrie se stále častěji objevují i knihy s nejrůzněji zaměřenou odbornou tematikou.


Většina z nás si ale vůbec nedovede představit, jak taková odborná kniha vzniká. Do „zákulisí“ nás nechal nahlédnout MUDr. Miroslav Lomíček, šéfredaktor zdravotnické redakce nakladatelství odborné literatury Grada Publishing.

* Pane šéfredaktore, prozraďte našim čtenářkám, jak taková odborná publikace přichází na svět?

Prvním krokem je vyhledání vhodného námětu, který na knižním trhu chybí a který sestry potřebují. Potom musíme najít autora-specialistu. Pokud se nám to nepodaří, nezbývá než se poohlédnout za hranicemi po vhodném titulu k překladu. Jakmile máme autorův rukopis, popřípadě překlad, je posouzen nezávislými recenzenty. Pak už se na něj „vrhnou“ redaktoři a další techničtí pracovníci, kteří dají knize její konečnou podobu. Dá se říct, že knihu o přibližně 200 stranách jsme v naší redakční kuchyni schopni uvařit a čtenářům naservírovat asi během tří měsíců. Což je tajemstvím úspěchu a obliby knih s logem Grada.

* Jak se nakladatelství Grada dostalo k vydávání knih pro sestry?

Nejdříve mi dovolte trochu se pochlubit. Grada zahájila svoji činnost v roce 1991 „na zelené louce“. První tituly se zabývaly světem počítačů, ale brzy jsme se začali specializovat na vzdělávání, a to ve více oborech. Grada získala práva k logu dřívějšího známého zdravotnického nakladatelství Avicenum a postupně byl vytvořen tým zdravotnické redakce, který rychle rozšířil svoji produkci. Naše publikace se dostaly na přední místo v oblasti medicíny nejen na českém knižním odborném trhu, ale i v sousedním Slovensku. Nakladatelství za dobu své činnosti vydalo přes 12 milionů knih, zdravotnická literatura na tom má významný podíl. Před několika lety jsem při návštěvě jednoho z největších evropských knižních veletrhů zjistil, z kolika desítek až stovek titulů si mohou vybírat sestry v zahraničí. Bylo mi líto, že takovou možnost sestry u nás nemají, přestože jsou na ně kladeny stejně vysoké odborné požadavky. Proto jsme se v Gradě rozhodli tento dluh našim sestrám splatit.

* A co vydávání učebnic pro sestry? Jak vypadá situace v této oblasti?

Myslím, že se nynější situace začíná pomalu zlepšovat. Před několika lety jsme publikace pro sestry vydávali jen ojediněle - nyní nabízíme přes 42 aktivních titulů v samostatné ediční řadě s fialovým pruhem, kterou jistě znáte. Jsem přesvědčen, že Grada je jediné nakladatelství v České republice, které se skutečně systematicky zabývá problémy a potřebami našich sester.

* Zajímal by mne váš názor na vysokoškolské vzdělávání sester u nás …

Jsem si jist, že naše sestry musejí mít stejné možnosti jako jejich kolegyně v zahraničí. Současná medicína vyžaduje stále užší spolupráci lékaře a sestry na kvalitativně zcela jiné úrovni než dříve. Na pracovišti jsou to vlastně partneři a odpovídající vzdělání je pochopitelně jednou ze základních podmínek úspěchu.

* Máte stále kontakt s praktickou medicínou?

Ano. Po téměř 20 letech práce u lůžka v nemocnici, na pomezí oborů interny, kardiologie a intenzivní medicíny, mám stále ještě vlastní kardiologickou praxi. A samozřejmě se stále pracovně účastním odborných sjezdů, sympozií atd., což mi umožňuje prakticky denní kontakt s prostředím sester. Vždy mě potěší, když vidím u našich sestřiček aktivní zájem o další odborný růst.

* Co je dlouhodobým cílem nakladatelství Grada? Kam směřujete?

Trvale se snažíme pokrýt prázdná místa, chybějící tituly na našem knižním trhu. Dovolil bych si využít této příležitosti a vyzývám všechny čtenářky, aby nám napsaly, co jim na knižním trhu po odborné stránce chybí, aby přicházely se svými náměty. Grada je připravena naslouchat názorům a připomínkám těch, kteří to s naší odbornou literaturou myslí dobře. Jednou z kontaktních osob zdravotnické redakce je například Mgr. Jana Heřmanová, která u nás „obhospodařuje“ knihy pro sestry.

* Už dlouho se hovoří o vaší dobré spolupráci s Českou asociací sester. V čem spočívá a s kým máte stejně dobré zkušenosti?

První sesterské tituly vznikaly vždy ve spolupráci s Českou asociací sester. Po zmiňovaném zvýšení naší produkce v této oblasti jsme se samozřejmě trochu osamostatnili, ale je vždy několik titulů, na kterých s nimi průběžně úzce spolupracujeme. A stejně dobré zkušenosti? Samozřejmě s časopisem Sestra, ať již je to v oblasti redakční spolupráce nebo například při naší pravidelné účasti na akci SESTRA ROKU. Mohu srovnávat, protože SESTRY ROKU se účastníme od jejího vzniku. Rok od roku vzrůstá její význam. Poslední ročník, jehož jsme se mohli zúčastnit začátkem února, byl už zcela jednoznačně zaznamenán a respektován sestrami z celé republiky. A především toho si nesmírně vážíme.

* Pane doktore, jestli to není nemístná otázka - jak se žije šéfredaktoru zdravotnické literatury nakladatelství Grada?

Co vám na to mám odpovědět?! Snad použiji formulaci jedné mé kolegyně - rychle.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?