TBC či hepatitida nejsou riziko, řekla vláda

28. 2. 2007 18:17
přidejte názor
Autor: Redakce
Mnozí sanitáři, laboranti a lékaři, kteří pracují v rizikovém prostředí, mají od ledna na výplatní pásce méně peněz. Změnila se totiž pravidla pro poskytování příplatku za práci ve ztíženém pracovním prostředí. Oproti předchozí právní úpravě (nařízení vlády č. 252/1992 Sb.) se zúžil okruh zaměstnanců, kterým na tento příplatek vzniká nárok...


Nové nařízení vlády č. 564/2006 Sb. do výčtu rizikových infekcí nezahrnulo například tuberkulózu, hepatitidu, meningitidu, encefalitidu a další onemocnění.

„Jde přitom o infekce, které jsou stále nebezpečné a běžně se vyskytují. Protože však nová právní úprava už neuznává tyto infekce za rizikové, byly mnohým pracovníkům příplatky odebrány,“ poznamenává předseda Společnosti patologů, prof. Ctibor Povýšil.

Přípatek u pracovníků v oboru patologie přitom činil 700 korun, v případě pitevních laborantů byl příplatek ještě vyšší. „Šlo o určité výhody, kterými jsme mohli zaujmout uchazeče o obor,“ říká Povýšil. Patologie přitom patří ke specializacím, které mají dlouhodobý nedostatek odborníků.

„To, že byly rizikové příplatky odebrány, lze chápat jako znevážení naší práce. Tuberkulóza a hepatitida nejsou pouze choroby z učebnic, naopak. Těchto onemocnění stále přibývá. Neumím si vysvětlit, proč k takové změně došlo,“ odpověděl na dotazZdraví.Euro.cz jednatel Společnosti patologů, MUDr. Ivan Juliš.

Nejen patologové

Nová právní úprava se nedotýká jen patologů, ale mnoha dalších pracovníků ve zdravotnictví. O příplatek přijdou například také různí pracovníci na mikrobiologických pracovištích, kteří jsou stále ve styku s infekčním materiálem, s infekcí z infekčních odděleních, žloutenkou, virovou encefalitidou.

Naprostou většinu své pracovní doby zpracovávají krev, moč, tkáně, klíšťata, zvířecí vzorky. K letošnímu roku byl těmto pracovníkům zrušen rizikový příplatek 500 Kč.

Pracujete i vy v rizikovém prostředí a nejste si jisti, zda máte na příplatek stále nárok? Právník JUDr. Dominik Brůha radí: „Zaměstnanec by si měl nejprve prověřit sjednaný druh práce a na něj případně navazující pracovní náplň a obojí porovnat s dikcí § 6 nařízení vlády č. 567/2006 Sb. V případě, že v souladu s pracovní smlouvou vykonává zaměstnanec takové práce, které obnášejí byť jen některá z rizik výslovně citovaných v uvedeném nařízení vlády, pak by měl na příplatek za práci ve ztíženém pracovním prostředí nárok. V opačném případě bohužel nikoli,“

Pozvánka na návštěvu infekčních pracovišť

Jedním z pracovníků, kterých se nová právní úprava týká, je laborant Státního zdravotního ústavu Jiří Votýpka. S rizikovými faktory je denně ve styku. I on přišel od ledna letošního roku o rizikové přípatky a dodatkovou dovolenou.

„Proč jsou ve výčtu nemocí uváděny jen původci exotických onemocnění ze Střední a Jižní Ameriky, Afriky, Indie, Indonésie, Dálného východu? U nás se můžeme setkat pouze se dvěma původci onemocnění člověka z 28 vyjmenovaných: s AIDS a ptačí chřipkou,“ poukazuje na současnou situaci Votýpka. Domnívá se, že je zřejmě více pamatováno na riziková veterinární pracoviště, protože v seznamu je i šest původců onemocnění zvířat - koní, skotu a opic.

Co k tomuto opatření říká MZ?Počítá s doplněním rizikových pracovišť?
Co v této věci udělal Odborový svaz?
Čtěte na Zdraví.Euro.cz v příštích dnech!

„Vážení pánové, kteří jste podepsali zmíněné nařízení vlády! Myslím si, že vůbec nemůžete posoudit míru nebezpečí práce s takovými nemocemi jako je tuberkulóza, meningitida, encefalitida, hepatitida a další. Je zřejmé, že zvítězil pouhý povrchní ekonomismus a někdo si udělal z našich infekcionistů ubohou legraci. Zvu vás na návštěvu infekčních zdravotnických zařízení, rádi vás provedeme po dnes ´již nerizikových pracovištích´. Vezměte sebou i své děti. Nemusíte se bát, žádnou z nemocí, které jste vyjmenovali ve svém nařízení, určitě nedostanete,“ vzkazuje politikům Votýpka.

Odborné společnosti návrh k připomínkám nedostaly

Kteří političtí činitelé jsou však za schválení tohoto nařízení zodpovědní, odborné společnosti nevědí. Dozvěděly se o změně až poté, co bylo nařízení vlády schváleno. Návrh nové právní úpravy k připomínkám nedostaly.

Prof. Povýšil kontaktoval v lednu hlavního hygienika ČR a náměstka MZ Michaela Víta. O výsledku jednání informoval ostatní členy společnosti na stránkách www.patologie.info.

„Dostal jsem odpověď náměstka ministra na můj dotaz ohledně platnosti nám vyhovujícího nařízení vlády č. 333/93 Sb. Podle ústní informace pana náměstka se zatím nejeví reálná změna ve smyslu obnovy původního znění. Dodatková dovolená však zůstává zachována,“ informuje prof. Povýšil své kolegy.

Řešení: navýšení platu

Některé nemocnice vyřešily problém tak, že navýšily zaměstnancům v rizikovém prostředí osobní ohodnocení o tu částku, o kterou kvůli nové právní úpravě přišli. „To udělala například naše nemocnice – VFN v Praze,“ poznamenává prof. Povýšil. „Postup je však na rozhodnutí té které nemocnice a není nárokovatelný,“ dodává.

Někteří pracovníci v rizikovém prostředí přišli i na jinou variantu, jak získat odebrané příplatky zpět. „Podle nové vyhlášky mohou všechna pracoviště patologie získat rizikové příplatky. Pokud vyměníte argumenty o riziku infekce za argumenty o práci s kancerogeny a mutageny,“ radí kolegům-patologům na webové stránce patologů prim. MUDr. Eva Honsová.

Poukazuje na to, že zaměstnanci přicházejí během výkonu práce do styku s karcinogeny jako je oxid chromový, direct red (Kongo červeň), či dvojchromanem draselným. Všechny tyto látky jsou ve vyhlášce označeny za nebezpečné karcinogeny.

Iva Bezděková, www.Zdravi.Euro.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?