Nové nařízení vlády č. 564/2006 Sb. do výčtu rizikových infekcí nezahrnulo například tuberkulózu, hepatitidu, meningitidu, encefalitidu a další onemocnění.
„Jde přitom o infekce, které jsou stále nebezpečné a běžně se vyskytují. Protože však nová právní úprava už neuznává tyto infekce za rizikové, byly mnohým pracovníkům příplatky odebrány,“ poznamenává předseda Společnosti patologů, prof. Ctibor Povýšil.
Přípatek u pracovníků v oboru patologie přitom činil 700 korun, v případě pitevních laborantů byl příplatek ještě vyšší. „Šlo o určité výhody, kterými jsme mohli zaujmout uchazeče o obor,“ říká Povýšil. Patologie přitom patří ke specializacím, které mají dlouhodobý nedostatek odborníků.
„To, že byly rizikové příplatky odebrány, lze chápat jako znevážení naší práce. Tuberkulóza a hepatitida nejsou pouze choroby z učebnic, naopak. Těchto onemocnění stále přibývá. Neumím si vysvětlit, proč k takové změně došlo,“ odpověděl na dotazZdraví.Euro.cz jednatel Společnosti patologů, MUDr. Ivan Juliš.
Nejen patologové
Nová právní úprava se nedotýká jen patologů, ale mnoha dalších pracovníků ve zdravotnictví. O příplatek přijdou například také různí pracovníci na mikrobiologických pracovištích, kteří jsou stále ve styku s infekčním materiálem, s infekcí z infekčních odděleních, žloutenkou, virovou encefalitidou.
Naprostou většinu své pracovní doby zpracovávají krev, moč, tkáně, klíšťata, zvířecí vzorky. K letošnímu roku byl těmto pracovníkům zrušen rizikový příplatek 500 Kč.
Pracujete i vy v rizikovém prostředí a nejste si jisti, zda máte na příplatek stále nárok? Právník JUDr. Dominik Brůha radí: „Zaměstnanec by si měl nejprve prověřit sjednaný druh práce a na něj případně navazující pracovní náplň a obojí porovnat s dikcí § 6 nařízení vlády č. 567/2006 Sb. V případě, že v souladu s pracovní smlouvou vykonává zaměstnanec takové práce, které obnášejí byť jen některá z rizik výslovně citovaných v uvedeném nařízení vlády, pak by měl na příplatek za práci ve ztíženém pracovním prostředí nárok. V opačném případě bohužel nikoli,“
Pozvánka na návštěvu infekčních pracovišť
Jedním z pracovníků, kterých se nová právní úprava týká, je laborant Státního zdravotního ústavu Jiří Votýpka. S rizikovými faktory je denně ve styku. I on přišel od ledna letošního roku o rizikové přípatky a dodatkovou dovolenou.
„Proč jsou ve výčtu nemocí uváděny jen původci exotických onemocnění ze Střední a Jižní Ameriky, Afriky, Indie, Indonésie, Dálného východu? U nás se můžeme setkat pouze se dvěma původci onemocnění člověka z 28 vyjmenovaných: s AIDS a ptačí chřipkou,“ poukazuje na současnou situaci Votýpka. Domnívá se, že je zřejmě více pamatováno na riziková veterinární pracoviště, protože v seznamu je i šest původců onemocnění zvířat - koní, skotu a opic.
Co k tomuto opatření říká MZ?Počítá s doplněním rizikových pracovišť? Co v této věci udělal Odborový svaz? Čtěte na Zdraví.Euro.cz v příštích dnech! |
„Vážení pánové, kteří jste podepsali zmíněné nařízení vlády! Myslím si, že vůbec nemůžete posoudit míru nebezpečí práce s takovými nemocemi jako je tuberkulóza, meningitida, encefalitida, hepatitida a další. Je zřejmé, že zvítězil pouhý povrchní ekonomismus a někdo si udělal z našich infekcionistů ubohou legraci. Zvu vás na návštěvu infekčních zdravotnických zařízení, rádi vás provedeme po dnes ´již nerizikových pracovištích´. Vezměte sebou i své děti. Nemusíte se bát, žádnou z nemocí, které jste vyjmenovali ve svém nařízení, určitě nedostanete,“ vzkazuje politikům Votýpka.
Odborné společnosti návrh k připomínkám nedostaly
Kteří političtí činitelé jsou však za schválení tohoto nařízení zodpovědní, odborné společnosti nevědí. Dozvěděly se o změně až poté, co bylo nařízení vlády schváleno. Návrh nové právní úpravy k připomínkám nedostaly.
Prof. Povýšil kontaktoval v lednu hlavního hygienika ČR a náměstka MZ Michaela Víta. O výsledku jednání informoval ostatní členy společnosti na stránkách www.patologie.info.
„Dostal jsem odpověď náměstka ministra na můj dotaz ohledně platnosti nám vyhovujícího nařízení vlády č. 333/93 Sb. Podle ústní informace pana náměstka se zatím nejeví reálná změna ve smyslu obnovy původního znění. Dodatková dovolená však zůstává zachována,“ informuje prof. Povýšil své kolegy.
Řešení: navýšení platu
Některé nemocnice vyřešily problém tak, že navýšily zaměstnancům v rizikovém prostředí osobní ohodnocení o tu částku, o kterou kvůli nové právní úpravě přišli. „To udělala například naše nemocnice – VFN v Praze,“ poznamenává prof. Povýšil. „Postup je však na rozhodnutí té které nemocnice a není nárokovatelný,“ dodává.
Někteří pracovníci v rizikovém prostředí přišli i na jinou variantu, jak získat odebrané příplatky zpět. „Podle nové vyhlášky mohou všechna pracoviště patologie získat rizikové příplatky. Pokud vyměníte argumenty o riziku infekce za argumenty o práci s kancerogeny a mutageny,“ radí kolegům-patologům na webové stránce patologů prim. MUDr. Eva Honsová.
Poukazuje na to, že zaměstnanci přicházejí během výkonu práce do styku s karcinogeny jako je oxid chromový, direct red (Kongo červeň), či dvojchromanem draselným. Všechny tyto látky jsou ve vyhlášce označeny za nebezpečné karcinogeny.
Iva Bezděková, www.Zdravi.Euro.cz