„Tzu-Chi“ znamená v překladu do češtiny něco jako „milosrdná pomoc.“ Životní příběh zakladatelky této organizace zní spíše jako pohádka, než aby to byla realita, jak tomu ve skutečnosti je.
Cesta zakladatelky
Celou organizaci založila žena jménem Wang Chin Yun, která se narodila v roce 1937 ve střední části Tchaj-wanu. Po smrti otce se rozhodla, že se s tane buddhistickou jeptiškou. Věřila, že láska nejen ke své rodině, ale rozšířená na celou společnost a vše živé, jí přinese opravdové štěstí. Koncem roku 1961 se začala učit Buddhovo učení.
O dva roky později (1963) se stala v Tchaj-pej (hlavní město) oficiálně buddhistickou jeptiškou, a tam také potkala Mistra Yin Shun, který se stal jejím učitelem a dal jí nové jméno Cheng Yen.
Společně s ostatními jeptiškami se usadila ve městě Hua-lien. Když šla jednoho dne Mistryně Cheng Yen do nemocnice, kde uviděla kaluž krve a dozvěděla se, že domorodou ženu po potratu nesli 8 hodin z hor a v nemocnici ji odmítli ošetřit, neboť neměla peníze, začala uvažovat o tom, co vlastně stojí život. Později ji navštívily katolické sestry, které poukázaly na to, že katolíci dělají více věcí pro společnost, např. provozují školy, ošetřovatelské domy apod., kdežto buddhismus spočívá spíše ve zdokonalování sebe sama a vlastní mysli. To vedlo Mistryni k založení charitativní organizace s heslem: pomáhat chudým a vzdělávat bohaté, protože jak říká: „Nedostatkem chudých je materiální zboží a nedostatkem bohatých duchovní víra.“ Proto začala praktikovat filozofii: „Just do it“, jež charakterizují 4 základní mise: 1. charita, 2. medicína, 3. vzdělávání 4. kultura.
Charita
Organizace Tzu-Chi byla formálně založena roku 1966. Za finanční podpory své matky a hypotéky tak dala Mistryně vznik budově, která je dnes nejen místem, kde ona sama žije s ostatními jeptiškami, ale také místem, kde jednou měsíčně charita zajišťuje stravu a oblečení pro chudé, nemocné a osamělé lidi. K dispozici je tam i lékař a ostatní členové poskytují kosmetické, kadeřnické i masérské služby. Vše je poskytováno zdarma.
Charita také pomáhá při rozsáhlých akcích, a to nejen při přírodních katastrofách, kde zajišťuje v různých částech světa pomoc obětem i jejich rodinám. Pořádá sbírky, aukce, podílí se na výstavbě náhradního ubytování, na obnově postižených oblastí, úklidových pracích atd. Zajišťuje pitnou vodu, stravu i oblečení. Z původních 30 členů má tato organizace nyní přes 4 miliony členů po celém světě.
Medicína
V roce 1986 byla dokončena první z Tzu-Chi nemocnic ve východní části Tchaj-wanu, protože do hlavního města trvá cesta vlakem tři hodiny a řada pacientů zemřela dříve, než se tam dostala. Byla to první nemocnice, která nevyžadovala depozit a přijímala všechny urgentní pacienty.
Měla 100 lůžek a 4 oddělení. Nyní má tato nemocnice 926 lůžek a 38 oddělení. O deset let později (1996) zde bylo otevřeno první paliativní oddělení pro pacienty v terminálním stadiu onemocnění. Každé ráno před osmou hodinou probíhá ve vstupní hale modlitba, které se účastní zdravotnický personál, úředníci, ale může se přidat kdokoli. Je to dobrovolné. Na promítacím plátně hovoří Mistryně a v atmosféře podbarvené hudbou a obrazy přírody motivuje zaměstnance k denní činnosti.
V dnešní době je na ostrově 6 nemocnic. Ne všechny dosahují téže velikosti. Ty nejnovější působí spíše jako hotely nežli nemocnice. Mnoho z nich má velice kvalitní vybavení (vysokorychlostní CT, NMR, PET, hyperbaroxické komory, přístroj k léčbě nádorového onemocnění mozku - gamma-nůž atd.) V současnosti si část zdravotnické péče pacient financuje sám. Pojišťovna hradí plně některá onemocnění a léčbu s tím související, jiná pouze z části. Pouze pro vaši představu:
- dvoulůžkový pokoj 700 NT$, jednolůžkový 1700 NT$ za den (pojišťovna hradí pouze pětilůžkové pokoje). - porod přirozenou cestou 200 NT$, sectio caesarea na indikaci lékaře 3000 NT$ a na žádost ženy 33 000 NT$ - strava na den 150 NT$ (proto také většinu stravy zařizuje rodina) - každý pacient přijatý na urgentní příjem hradí 600 NT$ - na JIP pojišťovna hradí na lůžko 6000 NT$ na den.
Průměrná měsíční mzda se pohybuje okolo 50 000 NT$. Tchaj-wanský dolar je zhruba 1:1 k české koruně. Součástí nemocnic jsou oddělení s čínskou medicínou, která využívá zejména akupunkturu (jehličkami nebo pomocí elektrických impulzů), noxování, přikládání baněk, refl exní terapii a širokou škálu bylin. V kombinaci se západní medicínou dosahuje velmi dobrých úspěchů.
Proto je součástí nemocnic také speciální lékárna určená pro tuto medicínu. V nemocnici je také RHB centrum pro handicapované děti, logopedie… Součástí personálu všech Tzu-Chi nemocnic jsou dobrovolníci. Jsou to lidé z řad studentů, cizinci i pracující různých profesí. Každý den bylo v nemocnici přítomno asi 200 dobrovolníků. Někteří z nich jsou zařazeni do péče o jednu z 5 skupin pacientů: 1. pacienti v hospicové péči, 2. onkologičtí pacienti, 3. pacienti s DM, 4. pacienti s TBC, 5. pacienti s kardiovaskulárním onemocněním. Aby byli zařazeni do těchto skupin, musejí dobrovolníci absolvovat dvoutýdenní praxi na oddělení. Všichni mívají přednášky na různá témata několikrát v týdnu. V nemocnicích jsou přítomni ve dne i v noci.
Pracují zdarma, za svou výpomoc dostávají stravu a ubytování. Pracují téměř na všech odděleních včetně urgentního příjmu. Snaží se zabavit nemocné, rozptýlit je, učí je manuálním dovednostem, věnují se rodině, starají se i o příjemnou vizáž oddělení, pomáhají zdravotnickým pracovníkům. Některé z ostatních nemocnic nabízejí také jednotku chronické péče, která zajišťuje speciální péči pro pacienty s chronickým onemocněním, jinde mají pro změnu programy pro handicapované a mentálně postižené děti do 18 let.
Vzdělání
Tato organizace má i svůj vzdělávací systém -počínaje mateřskými a konče školami vysokými. Jedná se o školy soukromé. Školy jsou stavěny vždy ve velmi pěkném prostředí. Budovy jsou šedé proto, aby vynikly barvy přírody. Učí děti a školáky všech věkových kategorií chránit přírodu, učí je respektovat jeden druhého, naslouchat, vážit si lidí, učí je také žít pro ostatní. Ve školách vyučují též sestry, které vzdělávají studenty v oblasti stravy, hygieny (jak si správně čistit zuby), jak správně sedět, jak se dívat na TV, a učí je i části anatomie.
Součástí středních a vysokých škol jsou mimo jiné také předměty - výuka aranžování květin, výuka kaligrafie a čajový obřad (jak správně připravit čaj, jak jej servírovat). Je to všechno proto, aby studenti dokázali kolem sebe vytvořit příjemné prostředí. Ve školách jsou také meditační a odpočinkové místnosti.
Zdravotnické učebny jsou vybaveny téměř stejně jako standardní oddělení samotná včetně ovládacích lůžek, porodních lůžek, převazových či resuscitačních vozíků. Bývají často shodnou kopií. Na lékařských fakultách, co se týče výuky patologie, zaznamenávají nedostatek těl. Rodina vždy musí dát souhlas k tomu, aby tělo mohlo být k účelu pitvy použito. Po ukončení semestru, během kterého se studenti učí pitvat, mají i zcela jinou povinnost. Musí tělo zašít, obléct, musí být přítomni, když se ze zesnulým loučí rodina a připravit zesnulého na pohřební obřad, který je zařízen fakultou jako poděkování za toto darované tělo. Studenti jsou také přítomni obřadu. Po zpopelnění se část popele nasype do malého skleněného chrámku a umístí se do místnosti tomu určené jako památka jak pro rodinu, tak jako poděkování ze strany univerzity. Studenti se tak učí nejen komunikaci s rodinou, ale také úctě zesnulým.
Protože zakladatelka chtěla, aby se kultura a buddhismus promítaly v každodenním životě, nechala v roce 1988 postavit budovu jako symbol klidu, myšlení a víry. Jsou zde kanceláře, knihovny, galerie, výukové prostory, místnosti určené k výzkumu, haly k modlitbě a meditaci.
Tzu-Chi má také v hlavním městě centrum, kde se tisknou knihy a periodika, produkují audioi videonahrávky a provozuje rádiové vysílání. Od roku 1998 mají i TV stanici, jejímž prostřednictvím nechávají mimo jiné nahlédnout nejen do svých nemocnic, ale také do všech aktivit, které dělají.
Mezinárodní pomoc
Součástí organizace Tzu-Chi je také TIMA (Taiwan International Medical Association), Tchajwanská mezinárodní medicínská asociace. Jedná se o organizaci složenou ze zdravotníků různých oborů a dobrovolníků. Jejich cílem je pomáhat tam, kde je to nejvíce potřeba, a to v různých zemích světa. Zajišťují pomoc zdravotní, sociální, dodávají lidem potravu, oděv, staví i obydlí… Pod TIMU spadá také Free klinika - klinika, která zajišťuje zdravotnickou péči zdarma, kdo však chce, může přispět i finančně. Každý měsíc vyjíždějí lékaři, sestry a dobrovolníci do částí Tchaj-wanu, kde lidé mají daleko do nemocnice, a poskytují tam péči. I my jsme s nimi vyjely. Tito vyjíždějící odborníci zajišťují zubní ošetření, oční, interní, ortopedické, gynekologické vyšetření. Součástí je také poradna pro těhotné, lékárna, sonografické vyšetření. Lidé také mohli využít kadeřnické služby. Od rána do odpoledne navštívilo kliniku přes 300 lidí včetně dětí. Tuto práci lékařů a sester nikdo neplatí, pouze materiál a zařízení poskytuje nemocnice. TIMA každý rok pořádá mezinárodní konferenci, kde se řeší mezinárodní otázka pomoci.
V roce 1993 byl také založen registr dárců kostní dřeně a po kampani zaměřené na širokou veřejnost (2002) evidoval přes 250 000 potenciálních dárců. Dnes registr mohou využívat lidé z celého světa.
Více takových zkušeností
Měli jsme čest setkat se také se zakladatelkou organizace, Mistryní. Je to velmi zajímavá žena. Přestože je to buddhistická jeptiška, známá po celém Tchaj-wanu - nejen tam, ale i daleko za jeho hranicemi, neodsuzuje jiná vyznání víry. Řada členů je dokonce jiného vyznání, ale samozřejmě musí respektovat pravidla, jež v této organizaci platí a bez kterých by nejspíš tak dlouho nevydržela. Za to, co dokázala, je jí mnoho lidí nesmírně vděčných. Musím říct, že jsem moc ráda, že jsem se této stáže mohla zúčastnit, neboť mi byla velkým přínosem. Přála bych si, aby takových stáží bylo dostupných více, aby mohli za stejnými nebo obdobnými zkušenostmi vyjet také další lidé, protože každá zahraniční, a nejen zahraniční, stáž člověka nesmírně obohatí.
O autorovi: Andrea Voláková, RN, ARK, FN u sv. Anny v Brně (andrea.volakova@centrum.cz)