Díky technickým zařízením by se měli cítit bezpečněji, uvedli na tiskové konferenci autoři mobilní asistenční služby Zůstaň fit.
Na jejím vývoji spolupracovaly výzkumné týmy 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (UK) a Fakulty biomedicínského inženýrství Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze. O převedení projektu do praxe se stará společnost CleverTech, která je spin-off firmou univerzitního výzkumného týmu, tedy firmou s majetkovou účastí univerzity.
Cílovou skupinou jsou senioři, kteří žijí samostatně a kvůli obavám z možných potíží se raději vzdávají svých aktivit. K tomu je ostatně mnohdy tlačí i jejich rodiny, které mají rovněž strach. „Naším cílem bylo vyvinout inteligentní a přitom jednoduše použitelný systém, který umožní seniorům prožít stáří aktivně a bez obav,“ uvedl vedoucí univerzitního výzkumného týmu Karel Hána.
Zařízení, jehož funkčnost je kontrolována automaticky, monitoruje pohyb seniora a hlásí další údaje. Jakmile dojde ke krizové situaci, tedy se například senior nezvykle dlouhou dobu nepohybuje, spojí se automaticky s asistenčním centrem. Operátoři mohou s klientem komunikovat a zjistit, jestli jen zařízení odložil na stole, nebo upadl a potřebuje pomoc.
Krabička už nějakou dobu funguje, aktuálně ji používá několik set rodin, uvedl Radek Fiala ze společnosti CleverTech. Novinkou je mobilní aplikace, která je určena pro mladší cílovou skupinu. K dispozici je rovněž aplikace pro seniorovy příbuzné, kteří mají neustále k dispozici informaci o tom, zda je v pořádku a kde se případně pohybuje.
Na rozdíl od současných tísňových služeb by tyto technologie měly být zaměřeny především na mladší seniory, kteří díky nim mohou pokračovat v aktivním životě, uvedl Fiala. Odhaduje, že potenciální trh zahrnuje až 170.000 lidí. Veškeré informace včetně objednávek služby jsou k dispozici na internetových stránkách www.zustanfit.cz. Po zakoupení zařízení v ceně do 5000 korun uživatelé hradí měsíční poplatky, které se podle zvolené služby pohybují od 275 do 599 korun.