Filipec vytvořil čtyřčlenný tým lékařů, kteří by se měli naučit transplantovat, a očekává, že místní lékaři začnou brzy pracovat samostatně. Lékař to uvedl ve svém internetovém deníku.
Zmatek a zběsilé tempo prvních týdnů se již zklidnilo. Základním problémem jsou absence organizace práce a nedostatek technického vybavení. Pokud diagnostické přístroje vůbec existují, není nikdo, kdo by s nimi uměl dobře pracovat, posteskl si Filipec.
Do Afghánistánu odletěl spolu s italským kolegou Claudiem Carresim v polovině července v rámci projektu Adžamal, který připravilo občanského sdružení Berkat spolu s oční klinikou Lexum.
Projekt byl pojmenován podle chlapce, který v důsledku podvýživy přichází postupně o zrak. Při vyšetření na místě však Filipec zjistil, že tomuto pacientovi by operace nepomohla.
Carresi byl požádán, aby vybudoval centrum pro slabozraké. Problém totiž je, že většina lékařů se chce spíše zabývat chirurgií než slabozrakými. Eva Škorničková z agentury Crest Communications Ostrava sdělila, že ke konci minulého týdne bylo celkem odoperováno 15 pacientů.
Nejmladší pacientkou byla čtyřletá holčička Tabasom trpící vrozeným dětským šedým zákalem v pokročilém stadiu. Děvčátku byla vsazena speciální umělá čočka, kterou jí darovalo Lexum.
Děvčátko bylo operováno v celkové anestezii a rozhodování o operaci bylo velice náročné. Nakonec rozhodlo to, že bez zákroku by byla by zřejmě po celý život slepá.
Anestezie pacientů je v podmínkách kábulské nemocnice dost riziková, proto se
používá většinou pouze lokální. Zájemců o operace je velké množství. Výběr pacientů se provádí na základě lékařské diagnózy - podle toho, jak moc je onemocnění omezuje v jejich životě. Upřednostňují se zejména
děti, mladí lidé a živitelé rodin.
ČTK