Třebíčská nemocnice asi propustí tři desítky lidí, zejména sestry

16. 5. 2013 8:15
přidejte názor
Autor: Redakce
Třebíčská nemocnice zřejmě propustí přibližně tři desítky zaměstnanců, zejména sestry, které mají sjednanou pracovní smlouvu na dobu určitou. ČTK to řekl krizový manažer nemocnice Jan Ferenc.


Propouštění podle něj bude jen jedním z opatření, které má zlepšit hospodaření nemocnice. Loni skončilo čtrnáctimilionovou ztrátou.

„Děláme personální audit, provedeme systemizaci podle pojišťoven. Přesná čísla bychom měli znát příští středu,“ řekl Ferenc. V nemocnici pracuje 930 lidí.

Krizový manažer dnes také obměnil vedení. Ekonomickou náměstkyní nemocnice byla jmenována Radka Mahrová, vedoucí obchodního oddělení. Náměstkyní pro ošetřovatelskou péči se stala vrchní sestra chirurgického oddělení Ivana Andělová. „Krizové vedení je postaveno, tam už nebudeme nic měnit,“ řekl.

Propouštění není podle krizového manažera jediným prostředkem ke zlepšení hospodaření nemocnice. „Pracujeme na strategickém krizovém plánu, který bychom do konce května měli předložit Kraji Vysočina. Každý náměstek musí navrhnout tři opatření vedoucí k úsporám. Budeme se zabývat cenami nejdražších nakupovaných komodit, přesčasovou prací i řadou dalších věcí,“ řekl Ferenc.

Kvůli špatným výsledkům hospodaření nemocnice odvolala krajská rada z funkce ředitele Leoše Dostála. Podle statistik hospodařila nemocnice v Třebíči loni s více než čtrnáctimilionovou ztrátou, zatímco hospodaření čtyř zbývajících nemocnic zřizovaných Krajem Vysočina v roce 2012 skončilo s mírným přebytkem.

Dostál tvrdí, že loňské hospodaření v nemocnicích v Jihlavě, Havlíčkově Brodě, Pelhřimově, Novém Městě na Moravě i v Třebíči dopadlo zhruba stejně. Nemocnice v Třebíči však podle něj jako jediná neměla dostatečné rezervní fondy a nemohla z nich ztráty pokrýt.

Obrovským problémem podle Ference je skutečnost, že nemocnice dlouhodobě nemá volné peníze, faktury se platí až rok po lhůtě splatnosti. „Se čtrnáctimilionovou ztrátou se nikdo nevyrovná, navíc zálohové platby od pojišťoven jsou letos o osm procent menší. Pokud se nezmění úhradová vyhláška, bude ztráta ještě vyšší. Půjde o nastavení postupného oddlužování nemocnice,“ řekl Ferenc.

Ferenc, jenž se ujal funkce krizového manažera dnes, dlouhodobě působí jako manažer ve zdravotnictví. Stál v čele několika zdravotnických zařízení, má zkušenosti například s vedením krajské nemocnice v Třinci či nemocnice v Karlových Varech. Naposledy zastával funkci ředitele nemocnice v Havířově.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?