Ze 6500 zubařů se na děti zaměřuje jen 63. Většinu dětí ošetřují běžní zubaři. Mají s nimi více práce a také se obávají, že na péči budou tratit, a tak děti do péče brát nechtějí.
„Zubní zdraví dětí v ČR je špatné. Nesouvisí to až tak s tím, že nejsou organizované školní prohlídky. Větší vliv má nedostatek zubařů, kteří si také myslí, že na dětské klientele nedosáhnou takového obratu,“ uvedl Chrz.
Komora se to podle něj snaží změnit. Podporuje řadu preventivních programů a vyjednala se zdravotními pojišťovnami finanční zvýhodnění dětské péče. Od roku 2005 vydává každoročně 100.000 zubních průkazů dítěte.
Maminky je dostávají v porodnici se zdravotním a očkovacím průkazem. V současnosti má zubní průkaz tři čtvrtě milionu dětí. Prohlídky jsou v nich rozepsané až do šesti let věku, ČSK chce od příštího roku rozšířit průkazy o prohlídky až do deseti let.
„Špatný stav dětského chrupu není jen chybou rodičů. Vědí o prevenci ze zubního průkazu. Vědí, že by ve 12 měsících měli s dítětem poprvé navštívit zubaře, ale nenajdou ho,“ doplnila dětská zubní lékařka Romana Ivančáková.
Při první prohlídce se přitom rodiče dozvědí, jak a čím čistit dětské zoubky, jak upravit stravu, aby se nekazily, a například i to, jak zabránit přenosu kazotvorných bakterií od dospělých.
Viceprezident ČSK Jan Černý uvedl, že Česko se už pátým rokem účastní celosvětového preventivního projektu, v němž je zapojeno 40 zemí světa. Každá země si projekt upraví podle svých potřeb - v Česku tak vznikl projekt Prevence zubního kazu v celé rodině. V jeho rámci dostávají děti zubní průkaz, školí se dentální týmy a je i osvěta pro rodiče.