Tři velké nemocnice patřící Plzeňskému kraji loni prohloubily ztrátu, zbylé tři menší vykázaly mírný zisk.
Kraj už vypsal výběrové řízení na zpracovatele auditu, který se zaměří na hospodaření a personální obsazení nemocnic, řekla ČTK hejtmanka Milada Emmerová (ČSSD). Výsledky auditu by měl mít kraj k dispozici zhruba v polovině roku. Mimo jiné i na jeho základě se bude vedení kraje rozhodovat, jak s nemocnicemi dál naloží.
„Rozhodně bychom nechtěli nechat tento režim obchodních společností, protože se ukázalo, že není tak prospěšný, jak se původně při jejich zakládání deklarovalo,“ konstatovala. Sociální demokraté nikdy nesouhlasili s převedením krajských nemocnic na akciové společnosti a společnosti s ručením omezeným. Zatím ale ještě nejsou rozhodnuti, do jaké formy by chtěli nemocnice transformovat. „Buď jako neziskové organizace, druhá možnosti je holding, ovšem s kvalitním vedením,“ uvedla Emmerová.
Největší propad měla loni podle neauditovaných výsledků nemocnice v Klatovech. Hospodaření skončila v minusu 39,5 milionu korun, finanční plán jí povoloval propad 40 milionů. O rok dříve přitom vykázala ztrátu 12,5 milionu korun. Ještě bývalý radní pro zdravotnictví Pavel Karpíšek (ODS) loni navýšení ztráty odůvodnil plně pokrytými odpisy a výrazným navýšením výdajů na mzdy kvůli stabilizaci personálu. Nemocnice se totiž loni potýkala s personální krizí a porodnici hrozilo uzavření.
Nemocnice v Domažlicích měla loni předběžnou ztrátu tři miliony korun, finanční plán jí povoloval až 5,5 milionu. V roce 2007 měla ztrátu dva miliony korun. Rokycanská nemocnice loni vykázala předběžnou ztrátu 11,76 milionu korun, o rok dříve to bylo 10,75 milionu korun. Nemocnice ve Stodu loni předběžně vydělala 350.000 korun, podobně jako v roce 2007. Loňský předběžný zisk nemocnic následné péče byl v Horažďovicích 187.000 korun a v Plané 220.000 korun.
ČTK