Praha - Podle něj tripartita kvůli neúčasti ministrů a na žádost sociálních partnerů projednala jen dva body. Z vlády se dostavil vicepremiér pro ekonomiku Jiří Havel.
Představitelé zaměstnanců, zaměstnavatelů a kabinetu měli Rathovy kroky vyhodnotit dnes. Ministerstvo tripartitě poskytlo písemné zdůvodnění svého postupu ke zlepšení situace a snížení dluhů. Na návrh odborů sociální partneři hodnocení zdravotnictví odložili.
Schlanger označil materiál ministerstva za „směs iluzí a mýtů“. Rathův úřad se podle předáka s otázkami, které mu tripartita v únoru zadala, „vypořádal dosti hanebně“. „Na spoustu věcí tam (v materiálu) bylo naprosto nekorektně odpovídáno, což nás nepřekvapilo,“ uvedl Schlanger. Odbory například namítaly, že s nimi ministerstvo neprojednává mnohé předpisy či záměry rušit své organizace, i když mu to ukládá zákoník práce. Rathův úřad odpověděl, že podle zákona o zdravotním pojištění tuto povinnost nemá, popsal odborář.
Tripartita chce proto situaci vyhodnotit podle konkrétních údajů za první pololetí, později i za celý rok. Data se mají týkat například množství poskytnuté péče či finančních toků. Sociální partneři se ministrovým postupem zabývali už v únoru. Tehdy Rath od odborů a zaměstnavatelů chválu za svá rozhodnutí nesklidil. Kritizovali ho za úhradovou vyhlášku a nekoncepční řízení. Podle nich se sice podařilo zlepšit situaci na straně příjmů, ale ne na straně výdajů.
Stát do zdravotního pojištění poskytl již několik miliard korun. Začal platit vyšší pojistné za děti, studenty, nezaměstnané a důchodce. Všeobecná zdravotní pojišťovna dostala také dlužné pojistné za zrušené státní podniky. Podle Ratha její dluh klesl ze 14 na zhruba pět miliard korun.
Tripartita dnes projednala jen zprávu o inspekci práce a opatření v oblasti životního prostředí. Podle odborů a zaměstnavatelů by se legislativa měla upravit tak, aby se zrychlilo řízení například při rozhodování u budování infrastruktury či při velkých investicích, které mají přinést pracovní místa. Shodli se i na posílení inspekce.
Příspěvky s názvem článku na který reagujete posílejte přes formulářZDE Pravidla diskuse najdete v prohlášení vydavatele. |
Tripartita by se zdravotnictvím tedy mohla zabývat nejspíš v září. Podle Schlangra bude ale záležet na tom, jaký budou mít odbory a zaměstnavatelé vztah s novou vládou. Do voleb by se tripartita měla sejít pravděpodobně ještě jednou.
ČTK