Tvrzení o potravinách nebudou muset být vědecky podložená

27. 5. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Evropský parlament rozhodl, že tvrzení o výživové nebo zdravotní hodnotě uváděná na potravinách nemusí být vědecky podložená. Podle původního návrhu by například jogurt "bez tuku" by musel obsahovat méně než 0,5 gramu tuku na 100 gramů nebo mililitrů. Profily se měly týkat také obsahu dalších látek, zejména cukru a soli...


BRUSEL - Evropský parlament rozhodl, že tvrzení o výživové nebo zdravotní hodnotě uváděná na potravinách nemusí být vědecky podložená a podléhat schválení.

Postavil se tak proti návrhu Evropské komise, který má podporu většiny členských států, vyšel vstříc požadavkům potravinářského průmyslu. Rozhodnutí ale zklamalo spotřebitelské organizace.

Podle spotřebitelů nynější systém značení potravin způsobuje lidem velké zdravotní problémy.

„Klamavá tvrzení, že nějaký výrobek je prospěšný pro zdraví, jsou zavádějící a zdravotní problémy způsobené špatnou stravou se v EU zvyšují. Jednou snad politici EU zjistí, že je daleko lepší zdravotním problémům předcházet, než je poté léčit,“ řekla Ivana Picková ze Sdružení obrany spotřebitelů ČR.

Poslanci těsnou většinou (303:286) z návrhu nařízení EU vypustili klíčové ustanovení, že potraviny takto charakterizované musí odpovídat specifickým nutričním profilům.

Například jogurt „bez tuku“ by musel obsahovat méně než 0,5 gramu tuku na 100 gramů nebo mililitrů. Profily se měly týkat vedle tuku také obsahu dalších látek, zejména cukru a soli.

Parlament v prvním čtení zamítl povinnost výrobců předkládat ke schválení výrobky s tvrzeními, jež se týkají zdraví lidí. Usoudil, že postačí prosté sdělení, přičemž dokazování, že tvrzení je falešné, by bylo na příslušných úřadech.

Zachoval ovšem ustanovení, jež zakazuje tyto slogany na potravinách určených pro děti do 12 let.

Hlasování předcházela vzrušená diskuse, v níž se střetli levicově orientovaní poslanci s pravicí. „Nezapomínejme na spoušť, kterou v Evropě působí obezita. V Německu stojí léčení cukrovky ročně 20 miliard eur,“ hřímala německá poslankyně za zelené Hiltrud Breyerová. „Vybavme se možností ochránit spotřebitele před zneužitím reklamou.“

Její pravicová kolegyně Renate Sommerová naopak varovala před zhoubnými důsledky regulace pro průmysl. „Musíme učinit přítrž byrokratickému slaďování práva. Předloha jde příliš daleko.“

Předkladatel návrhu komisař Spiros Kyprianu zdůraznil, že lidé, kteří si kupují jídlo, nesmějí být uváděni v omyl. „Musí snad být každý člověk chemik, aby pochopil smysl etiket? To je absurdní. Nezapomínejte, že tady jde o zdraví lidí.“

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?