Týden neklidu aneb Hra o jablko

25. 5. 2006 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
"Vnímavého čtenáře jistě napadne otázka, proč proti zákonu protestují ti, jichž se fakticky netýká, a naopak ti, jichž se týká, ho podporují? Odpověď je překvapivě jednoduchá. Jde o peníze. Od roku 2002 se podíl mzdových nákladů v nemocnicích snížil ze 49 % (2002) na 43 % (2005)," píše Lukáš Velev z LOK...


Snad žádný zákon v moderních dějinách ČR nevyvolal takové emoce jako zákon o neziskových nemocnicích.

Jejich zaměstnanci, lékaři, zdravotní sestry i ostatní v převážné většině zákon podporují. Jde přitom o desetitisíce zdravotnických pracovníků. Vždyť jen Lékařský odborový klub sdružuje přes pět tisíc lékařů. Zákon podporuje i významná část zdravotnických autorit, odborníků, kteří určují vývoj moderní české medicíny. Podle statistických průzkumů se zákon těší i podpoře velké části občanské veřejnosti.

Proti zákonu naopak vystupují stomatologové, lékárníci, praktičtí lékaři a část ambulantních specialistů. Jejich představitelé sdružení v „krizovém štábu“ vyhlásili týden zdravotnického neklidu. Vnímavého čtenáře jistě napadne otázka, proč proti zákonu protestují ti, jichž se fakticky netýká, a naopak ti, jichž se týká, ho podporují?

Odpověď je překvapivě jednoduchá. Jde o peníze. Od roku 2002 se podíl mzdových nákladů v nemocnicích snížil ze 49 % (2002) na 43 % (2005). Jen podotýkám, že podíl mzdových nákladů v evropských nemocnicích činí 65-75 %. Zaměstnanci nemocnic se tak stali jedinou skupinou v ČR, jejíž reálné příjmy nejen nerostou, ale poklesly. To vše vzdor ekonomickému růstu, růstu mezd všech ostatních příjmových skupin.

Kam se poděly peníze ušetřené na výplatách zaměstnanců nemocnic? Přece na účty dodavatelů léků, zdravotnického materiálu, techniky a jejích distributorů i lékárníků. Tyto peníze také umožnily zachovat nepochopitelný rozdíl ve vyšším ocenění práce ambulantních lékařů proti ceně téhož výkonu provedeného v nemocnici - liší se téměř o čtvrtinu.

Zatímco nemocnice dnes velmi přesně a podrobně sledují svoje materiálové náklady i efektivitu léčby, řada praktických lékařů nemá ani počítač a program ke sledování vlastních lékových nákladů. O velmi solidních finančních podmínkách stomatologů není třeba hovořit. Za těchto podmínek je opravdu velmi těžké přijmout nutné regulace nastavené ministrem Rathem. Je mnohem jednodušší manifestovat na náměstích, vyvěšovat hesla o derathizaci, děsit občany nesmyslnými proklamacemi o zestátňování a návratu před rok 1989, než začít vést standardní ekonomické řízení „své“ firmy.

Plošný převod nemocnic na akciové společnosti umožnil další snižování mezd jejich zaměstnanců. Přesně podle hesla „chudým ber a bohatým dávej“ i tyto peníze přešly do zmíněných rukou a mohlo to být více, kdyby převody nebyly zastaveny.

Spojení představitelů „krizového štábu“, pánů Jelínka (sdružení praktických lékařů), Pekárka (stomatologická komora) a Chudoby (lékárnická komora), není náhodné, ale účelové a dobře promyšlené. Připočteme-li k tomu zájmy finančních skupin usilujících o privatizaci těch provozů nemocnic, které slibují zisk, kruh vlivu a zájmů se uzavírá.

Těmto skupinám pochopitelně nemůže být zákon o neziskových nemocnicích vhod, a tak se stal hlavním tématem protirathovské kampaně, o jejíchž politických cílech dnes nikdo nepochybuje. Argumentace proti zákonu je pak spíše souborem demagogie než věcných argumentů, zkrátka účel světí prostředky. Největším problémem je, že tyto skupiny mají dnes své politické křídlo.

Proto je tzv. týden zdravotnického neklidu jen hrou o jablko. O veliké šťavnaté jablko zdravotnických peněz, z nichž se určitá skupina snaží získat větší díl na úkor ostatních.

Lukáš Velev, www.Zdravi.Euro.cz

Autor je místopředseda LOK-Svazu českých lékařů

Text zákona můžete najít na Zdraví.Euro.cz v rubrice Dokumenty.

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Dan Konečný

Jako kapénková infekce se mezi členy LOKu rozneslo lhaní.

1) Krajské nemocnice zlepšily v roce 2005 hospodaření a celkově těch 63 Kraji řízených nemocnic skončilo v zisku, na rozdíl od nemocnic řízených MZ, které opět vytvořili ztátu dotovanou (jako již mnohokrát) daňovými poplatníky.

2) Platy zaměstnnaců nemocnic již několik let rostou rychleji než výdělek praktiků, pediatrů, stomatologů.

3) K rozkradení nemocnic nedošlo, Kraje do nemocnic masivně nainvestovali vlastní prostředky.

Vše viz. UZIS. Nelžete členové LOKu!

Tesař Lubomír

Z oficiálních údajů UZISu vyplývá, že ani příjmy lékáren či platy lékárníků v posledních letech nerostou.Dnešní situace je nesrovnatelná s devadesátými lety-vlivem trojího snížení přirážky,stále rostoucích nákladů, neregulované sítě lékáren.Ale řeči o nebetyčných ziscích se staly evergreenem.Rozhodně nelze tvrdit, že peníze vydělané v nemocnicích skončí v kapsách lékárníků.A pokaždé , kdykoliv něco podobného čtu, vždy je autorem někdo z LOKu.Soukromým lékařům tak v žaludku neležíme a nechají si vše vysvětlit.Umění přiznat svůj omyl jsem zatím u funkcionářů Loku nepostřehl.

PetrM

Plně souhlasím s článkem dr.Veléva a myslím si,že Ti největší lháři jsou mezi členy krizového štábu.To ,že krajské nemocnice zlepšily hospodaření je naprosto nesmyslný blud-mají sice menší ztrátu, ale za cenu obrovského nárůstu vnitřního dluhu,za cenu odchodu erudovaných lékařů a sester.Mnohé nemocnice nesplňují požadavky pojišťovny na personální vybavení oddělení a to nemluvím o odkládání operací,o vyhrožování ředitelů lékařům,že jim posbírají osobní hodnocení bude-li jejich léčba drahá-včetně takových oddělení jako je ARO ,JIP.Jen z naší nemocnice odešlo za poslední rok přes 20 atestovaných lékařů kvůli zhoršeným platovým podmínkám.Co se týká investic krajů,tak pan Konečný asi nemá představu ,co to je masívní investice,ale do naší nemocnice kraj neinvestoval nic, kromě dotace na oddlužení,kterou dostal od státu.Naopak nemocnice platí kraji pronájem za budovy a přístroje, které stát převedl na kraj bezplatně!!!

Stanislav Fiala, Asociace českých a moravských nemocnic

Jisté kruhy zcela záměrně problém staví, jakoby proti přijatému zákonu o neziskových nemocnicích protestovali pouze soukromí lékaři, stomatologové a lékárníci. Zamlčují, že v krizovém štábu zdravotníků nejpočetnější organizace jsou tři asociace nemocnic. Z nich jen Asociace českých a moravských nemocnic sdružuje 140 nemocnic.

Z mnoha důvodů, proč jsou nemocnice proti přijaté podobě zákona (nikoli proti neziskovým nemocnicím), je skutečnost, že tento zákon jde zpět k direktivnímu řízení na úrovni konce 50. let. V okolním tržním prostředí takové nemocnice nemohou ekonomicky obstát. Opomíjí se, že naprostá většina nemocnic jsou stále ještě príspěvkové organizace, které jsou ze zákona rovněž neziskové. Námi kritizovány jsou ne za neziskovost, ale proto, že jsou hybridem mezi státním podnikem a rozpočtovou organizací ze 60. let, který je v tržní ekonomice neřiditelný.

Přijatý zákon odstraňuje i prvky samostatnosti někdejšího státního podniku. Proto je ekonomicky návratem nejen před rok 1989, ale dokonce do let padesátých. Proto varujeme, že přijatý zákon není o neziskovosti, ale to, co nemocnice ekonomicky zničí a jinak správný princip neziskovosti nadlouho zprofanuje.

buddha

Článek přesně vystihuje podstatu problému. Dle údajů publikovaných v LN 11.2. v článku p.Kučery )který jistě dr.rathovi přátelsky nakloněn není) je opakovaně z různých zdrojů uváděn údaj,že v ČR pacienti ročně vyhodí léky za 5-9 miliard (!!!) Kč, které jsou jim naprosto zbytečně a neúčelně předepsány. Nemůžu se zbavit

dojmu, že jedním z hlavních důvodů protestů zmíněných skupin je fakt,že holt někdo chce podobné manýry zarazit… A k ziskůmlékarníkumožná nestoupají, alemožná je to taky proto že se jedná o velice lukrativní podnikání a konkurence rychle přibývástačí se podívat kolem sebe na počty nových lékáren a ptát se z čeho všechny profitujou…

Bohumír Šimek

Od počátku devadesátých let všichni víme o nezbytnosti řešit financování zdravotnictví, ale nikoho z politiků (ani ODS, ani ČSSD) to nezajímalo. Ani celé poslední funkční období vlády se nic ve zdravotnictví neřešilo. Ani granát, který za závěr vybuchnul, nic pozitivního nepřinesl. A řešit problém neziskových nemocnic v předvolební atmosféře je naprostý nesmysl! Neziskové nemocnice nemohou být bičem na neposlušné

tretinaj

Pane Konečný, pokud obviňujete členy LOKu ze lži, pak byste sám lhát neměl.

1. zlepšení hospodaření krajských nemocnic je mýtus, který zavedli čeští tzv. novináři, bohužel realita navzdory jejich i Vašemu přání je jiná

2. platy nemocničních lékařů možná rostly dle ÚZIS, ale opět bych kritizoval práci českých tzv. novinářů. Pane Bože, kdy už se konečně přestane uvádět mzda nemocničních lékařů včetně služeb! Služby, jestli to nevíte, tvoří minimálně 50, ale spíše 60% příjmu nemocničního lékaře. A víte kolik času strávíme v nemocnici navíc? - zhruba další pracovní měsíc.

Srovnávejte proto prosím mzdu za 8 normohodin práce, jako u všech ostatních skupin nebo ještě lépe srovnejte hodinovu mzdu a pak tady plácejte nesmysly. Ostatně nevidím důvod, proč by měl být špičkový specialista pracující v nemocnici hodnocen finančně hůře než praktický lékař? Tomu nerozumím. Navíc, proč další a další kolegové míří z nemocnic do soukromých praxí, když budou umírat hlady? Proč v širokém a dalekém okolí není volný obvod, když bojujete o přežití? Nebo je něco jinak? Jestli Vy nám tak trošku nelžete, pane Konečný?

P.S.: Jistě budete tvrdit, že lžu, ale vše Vám klidně bez problémů zdokumentuji.







  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?