Týden zdravotnického neklidu 20. až 26. května

27. 4. 2006 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Týden zdravotnického neklidu proti ministru zdravotnictví Davidu Rathovi vyhlásil krizový štáb lékařů, stomatologů, lékárníků a části nemocnic na 20. až 26. května. "Během tohoto týdne se uskuteční několik akcí proti ministru zdravotnictví Davidu Rathovi a za nápravu zdravotnického systému...


Krizový štáb žádá prezidenta Klause ,aby nepodepsal neziskové nemocnice

Týden pak vyvrcholí 26. května demonstrací v Praze,“ sdělil novinářům ve středu mluvčí krizového štábu a prezident stomatologické komory Jiří Pekárek. Ten den praktičtí lékaři zavřou i své ordinace, aby mohli demonstrovat.

Místopředseda sdružení praktických lékařů Jan Jelínek na dotaz, zda ještě trvají na odvolání ministra Ratha, řekl, že už to zřejmě není tak aktuální, protože „ministr škodí svým kamarádům“. Dodal, že nespokojeným zdravotníkům jde o reformu zdravotnictví, na které se politické strany shodnou napříč politickým spektrem.

Na dotaz, proč týden nepokojů těsně před volbami, Jelínek řekl, že krizový štáb je proti návrhům zákonů, které mají změnit zdravotnictví, a protože Sněmovna je ještě hodlá schvalovat týden před volbami, budou oni v tomto týdnu proti tomu demonstrovat.

Jelínek oznámil, že krizový štáb se obrátí na prezidenta republiky Václava Klause, aby nepodepisoval zákon o neziskových nemocnicích, který Sněmovna tento týden znovu schválila, když přehlasovala veto senátorů. S dopisem Klausovi, čestnému předsedovi ODS, vyšlou zdravotníci ve čtvrtek posla.

Rath: ODS je nastrčila jako loutky

Ministr zdravotnictví David Rath Právu řekl, že k nepokojům zdravotníků není nejmenší důvod. „V pozadí je ODS. Je to její předvolební akce. Ta je (nespokojené zdravotníky) nastrčila jako loutky a divím se, že někteří kolegové jí na tento lep skočili. Dělají za ODS agresívní, špinavou práci a jsou naivní, když si myslí, že ODS jim to po volbách v dobrém vrátí. Budou se dost divit.“ Rath dále řekl, že „Pekárek je známý pravicový radikál, který chce, aby si pacienti všechno platili v hotovosti, nechce bezplatné zdravotnictví“. Na dotaz, co říká tomu, že škodí svým kamarádům, uvedl, že to je „nesmysl“.

Krizový štáb včera také zveřejnil, že petici za jeho požadavky, mezi kterými je například odvolání Ratha, široká diskuse ke zdravotnictví, nepřijímání nových zákonů před volbami a obrana dostupné zdravotní péče, již podepsalo 233 807 občanů. Krizový štáb tuto petici týž den ve formě živého řetězu, kdy si lékaři předávali balíky podpisů z ruky do ruky, předal vládě, Senátu i Sněmovně.

„Pana premiéra na dopis od lékařů upozorním,“ slíbil šéf úřadu vlády Ivan Přikryl. Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) uvedl, že „Senát se peticí bude zabývat“. Předsedkyně petičního výboru Sněmovny Zuzka Rujbrová (KSČM) uvedla, že jde o „největší petiční akci v tomto volebním období“.

Příspěvky s názvem článku na který reagujete posílejte přes formulářZDE Pravidla diskuse najdete v prohlášení vydavatele.

K petici se vyjádřil i ministr David Rath. „Řada občanů ji podepsala proto, že hájí pravicovou politiku. To nelze zpochybnit. Další část ji podepsala z neinformovanosti, protože ti, co podpisy sbírali, jim dali nepravdivou informaci a oni podlehli dojmu, že by bylo třeba ji podpořit.

Třetí skupina se podepsala z nátlaku. Máme spoustu dopisů a telefonátů, kdy se nám lidé svěřují, že na ně bylo brutálně naléháno, že jim nebudou napsány léky, nebudou ošetřeni atd., pokud petici nepodepíší. Význam petice je z tohoto pohledu velmi zpochybněn. Myslím, že významné procento podpisů bylo vynuceno amorálně, v rozporu s lékařskou etikou,“ řekl Rath.

Právo

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?