Vyšší poplatek se přitom má vztahovat na stejná zařízení jako ten současný - tedy nejen na nemocnice, ale i lázně nebo léčebny. Platit ho zároveň nebudou muset lidé v hmotné nouzi.
Další na řadě
Zvýšení se nelíbí nejen Svazu pacientů, ale také ombudsmanovi Pavlu Varvařovskému.
Ten v rámci připomínkového řízení k návrhu zákona o veřejném zdravotním pojištění upozornil na to, že zvýšení regulačního poplatku v případě dlouhodobějších hospitalizací citelně zasáhne rodiny těsně nad hranicí životního minima a seniory. Delší hospitalizace přitom podle něj není v drtivé většině případů projevem pacientovy vůle, ale důsledkem jeho vážného zdravotního stavu.
Stokorunový regulační poplatek v nemocnici není jedinou novinkou, kterou ministerstvo zdravotnictví chystá.
Další balík změn, který obsahuje i zdražení návštěvy specialisty bez doporučení praktika, ještě čeká na schválení vládou i koalicí.
„Výše poplatku u specialisty by se měla pohybovat někde mezi 90 až 200 korunami. Chceme však zavést řadu výjimek, například při řešení akutního problému, jako je zranění oka, otrava jídlem nebo zlomenina,“ vysvětluje mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.
Na tyto poplatky se vztahuje limit, takže za rok děti do 18 let a senioři od 65 let nezaplatí více než 2500 korun, zatímco ostatní by za poplatky u lékaře neměli dát více než 5000 korun. Třicetikorunový poplatek se přitom neplatí za klinické vyšetření u pediatra.
Pacienti si připlatí také za návštěvu u lékaře, u kterého nejsou registrováni. Výjimkou budou případy, kdy bude kvůli nemoci či dovolené nutné navštívit lékaře zastupujícího.
„Zavedením poplatku dojde k eliminaci pacientů, jejichž nemoc nebo zranění zvládne ošetřit praktický lékař. Existují totiž specialisté, kteří si pacienty takzvaně vyrábějí. Například přijde pacient s bolestmi zad, lékař diagnostikuje chronické onemocnění a každý měsíc pozve pacienta na kontrolu. Praktik by teď měl být jakýmsi průvodcem zdravotního stavu pacienta,“ dodává Sršeň.
Naopak ušetřit bychom mohli od příštího roku na receptech. Místo třiceti korun za položku na předpisu budeme platit za celý recept.
JAKÉ ZMĚNY NÁS ČEKAJÍ
Malá reforma
- Na začátku dubna ji schválila vláda a od příštího týdne se jí budou zabývat poslanci. Platit by měla od podzimu.
- Pacienti by od září měli za jeden den pobytu v nemocnici, lázních nebo léčebně zaplatit 100 korun. Poplatek nemusí platit lidé, kteří jsou v hmotné nouzi. Těch bylo loni v Česku více než 174 tisíc.
- Pojišťovny nebudou doplácet takzvané doplňkové a podpůrné léky, které nejsou nezbytně nutné k léčbě. Jde například o přípravky na vysoký krevní tlak, zlepšení paměti nebo masti na křečové žíly.
Velká reforma
- Musí ji ještě schválit jak koalice, tak vláda. Poslanci by ji měli začít schvalovat do konce června. Platit by měla od příštího roku.
- Za návštěvu ambulantního specialisty bez doporučení praktického lékaře dá pacient 200 korun. Pokud ho k němu pošle praktik, zaplatí současných 30 korun.
- Jít k lékaři, u něhož nejsme registrovaní, nás přijde na 90 korun. Třicetikorunový poplatek za položku na receptu vystřídá poplatek za recept ve stejné výši.
- Levné léky do šedesáti korun by si měli pacienti platit sami.
(Zdroj - MZ, MPSV)