Na toto prestižní ocenění bylo letos navrženo celkem 38 badatelů z 23 pracovišť AV ČR. Odměna má pozitivně stimulovat perspektivní vědce, kteří dosahují špičkových výsledků a plní pracovní úkoly důležité pro rozvoj příslušné vědní disciplíny. Ocenění je určeno vybraným vysoce kvalitním vědeckým pracovníkům AV ČR, kteří přispívají k rozvoji poznání, jsou nositeli vědeckých hodností (CSc., Dr., Ph. D., DrSc.) a v kalendářním roce podání návrhu nepřekročili věk 35 let (výjimku tvoří vědci na rodičovské dovolené, jimž se věková hranice z tohoto důvodu příslušně posunuje). Mezi 26 oceněnými jsou i odborníci z oblasti biomedicínských věd.
Ocenění vědci
• Mgr. Michaela Pekarová, Ph. D., z Biofyzikálního ústavu AV ČR, se od roku 2004 podílí na práci oddělení patofyziologie volných radikálů. Zaměřila se na objasnění role semi-esenciální aminokyseliny L-argininu a jejího metabolismu u makrofágů, jedné z klíčových složek vrozené imunity. Výsledkem jejího výzkumu bylo popsání nového mechanismu regulace aktivace makrofágů L-argininem, čímž přispěla k pochopení jeho potenciálního terapeutického využití při léčbě chronických zánětlivých onemocnění. V současnosti se zabývá tématem regulace endoteliální homeostázy, která hraje důležitou roli v rozvoji kardiovaskulárních onemocnění.
• RNDr. Milan Kožíšek, Ph. D., z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR se dlouhá léta zabýval výzkumem rezistence u HIV-pozitivních pacientů. Charakterizoval mechanismy vzniku rezistence k používaným inhibitorům HIV-1 proteázy 1. a 2. generace, výsledky jeho práce tak dnes slouží farmaceutickým firmám a ostatním vědeckým skupinám při vývoji nových antivirotik. Identifikoval nový typ mechanismu rezistence – inzerce aminokyselin v úseku kódujícím proteázu. Byl prvním, kdo vliv inzercí na rezistenci potvrdil a hlouběji popsal. Spolu s kolegy dále nalezl antivirotikum, které bylo účinné i proti inzertním variantám proteázy. V současné době se věnuje vývoji efektivních inhibitorů neuraminidázy viru chřipky. Spolu se svými kolegy identifikoval nový typ nekonvenčních inhibitorů HIV-1 proteázy, tzv. metalokarborany. Objevili tak zajímavý a slibný farmakofor s léčebným potenciálem.
• RNDr. Ondřej Kuda, Ph. D., působí v oddělení biologie tukové tkáně Fyziologického ústavu AV ČR. Zaměřuje se mj. na signální mediátory lipidové povahy, je také plně zodpovědný za rozvoj metabolomických/lipidomických analýz ve FgÚ AV ČR pomocí hmotnostního spektrometru. • Mgr. Petr Pecina, Ph. D., z Fyziologického ústavu AV ČR, se věnuje různým aspektům fyziologie a patofyziologie mitochondriálního metabolismu. Jeho práce se zabývala především charakterizací vrozených defektů cytochrom c oxidázy (COX). Objasnění etiopatogenního mechanismu COX v důsledku mutací asemblačního faktoru SURF1 bylo hlavní náplní jím řešených projektů. Jeho expertiza v metodách měření spotřeby kyslíku a nativních proteinových elektroforéz rovněž významně přispěla k úspěšnému řešení dalších projektů oddělení bioenergetiky, které byly zaměřeny jak na výzkum dědičných mitochondriálních poruch spojených s poruchami enzymů oxidační fosforylace, tak na úlohu mitochondrií v patogenezi polygenních onemocnění, jako je metabolický syndrom.
• Doc. RNDr. Jan Řezáč, Ph. D., z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR se zabývá studiem nekovalentních interakcí metodami výpočetní chemie. Mimo jiné zavedl empirickou korekci vodíkových vazeb pro semiempirické kvantově mechanické metody, která poprvé umožnila přesné výpočty nekovalentních interakcí i ve velkých molekulárních systémech. Dalším velkým tématem jeho bádání jsou superpřesné výpočty nekovalentních interakcí; publikoval sérii prací, kde je interakční energie určená s dosud nedosaženou přesností. Z hlediska praktické aplikace má jeho výzkum význam mj. pro vývoj nových léků.
Podrobný přehled všech oceněných a jejich vědeckých úspěchů najdete na stránkách AV ČR: www.cas.cz