Udržování duševního zdraví sestry

2. 7. 2006 12:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Zdraví je právo každého člověka, odráží jeho individualitu, genetickou výbavu, ale také prostředí, kde se vyskytuje. Kvalita poskytované zdravotní péče vypovídá o stavu společnosti. Zdravotničtí pracovníci - lékaři i sestry - se na poskytování zdravotní péče podílejí, proto je v jejich zájmu o své zdraví pečovat.


Udržování duševního zdraví a pohody pak patří k jednomu z cílů vedoucímu ke kvalitnímu životu. Následky uspěchaného životního stylu moderní civilizace se nevyhýbají ani zdravotníkům, přičemž možnost adaptace je individuální. Pokud nežádoucí vlivy překročí pro jedince snesitelnou hranici, selžou adaptační mechanismy a mohou se objevit různá onemocnění. Aby k tomuto stavu nedošlo, je nutné o sebe pečovat. Jak?

Jaký je náš život?

Ošetřovatelství je náročné a jeho společenská prestiž malá. Již tento fakt může být pro některé z nás stresující. Nemocní a jejich příbuzní za námi přicházejí se svými stesky a problémy a čekají, že je budeme řešit. Kriticky hodnotí každé naše slovo, pohled, gesto i postoje, které zaujímáme při plnění jejich přání. Sledují, jak provádíme odborné úkony při plnění ordinací lékaře a při samotném ošetřování. Součástí naší práce je kvalitní a efektivní komunikace, naše práce trochu připomíná diplomacii. „Překládáme“ pacientům informace z cizí, odborné řeči do normální, hovorové, a tím srozumitelné.

Sestra se stává mostem v komunikaci mezi pacientem a lékařem a také mezi ostatními členy ošetřovatelského týmu. Překonávat každodenní vypětí nám pomáhá především zdravé pracovní prostředí. Pokud nemáme okolo sebe správnou partu lidí, přestaneme se do zaměstnání těšit, což se stává velkou příčinou stresu. Problémy se projevují především změnou nálad a chování. Přetížení a stresové situace nám brání v logickém úsudku. Preventivní opatření samozřejmě existují a předejdeme jimi možným vážným stavům, které přicházejí společně se syndromem vyhoření, jako jsou například různé druhy závislostí. O zdraví je nutno pečovat. Relaxačních a preventivních metod je řada, jen je třeba nalézt tu správnou a rozvíjet ji, až se stane naší součástí. K psychické pohodě vede nalezení rovnováhy v rodinných vztazích, tělesná pohoda a aktivní společenský život.

Rodinné a sociální vztahy

Hledání zdravých vztahů je celoživotním úkolem, je třeba je budovat, udržovat, zdokonalovat. Člověk musí být trpělivý, ohleduplný a tolerantní. Relaxace v neharmonickém vztahu není efektivní a je bezvýznamná. Rovnoměrné rozdělení rolí v rodině dává všem členům volnost, čas na sebe. V klidném vztahu si uvědomíme svůj význam, spolupracujeme a spolurozhodujeme při řešení problémů. Jestliže partner hovoří pohrdavě o naší profesi, může i pro nás přestat být důležitá. Také přátelé nám mohou pomoci vyřešit některé problémy. V jejich kruhu se utvrzujeme, že jsme se rozhodli správně, avšak přenášet na ně rozhodnutí je nezdravé, protože se může stát, že jednou nebudeme schopni samostatného úsudku. Odpovědnost za naše činy stejně leží na nás samotných, i když si to takový člověk třeba nepřipouští.

Tělesná pohoda

Také manipulace s pacientem a s přístroji je náročná. Většinou si při ní nepočínáme profesionálně a přetěžujeme svůj organismus. Nepoužíváme správné techniky, někdy je neznáme, jindy nám jejich použití „přidělává práci“. Na některých odděleních nejsou pomůcky pro manipulaci s nemocnými, například z ekonomických důvodů, k dispozici. Naše tělesné zdraví však může ohrozit i řada nežádoucích vlivů - důsledků manipulace s toxickými látkami aj. (léky, dezinfekční přípravky, záření). Relaxace tělesná jde však ruku v ruce s relaxací psychickou. Vybíráme si podle možností aerobik, jógu, cyklistiku, turistiku, plavání a další. Důležité je také rovnoměrně si rozložit dovolenou poskytovanou zaměstnavatelem. Je-li kvalitní, cítíme se odpočinutě a pozitivně.

Intelektuální život

Sestra by se neměla projevovat pouze jako kvalitní odbornice, ale také jako člověk s obecným společenským rozhledem. Naši pacienti jsou lidé různých profesí a zájmů. Během ošetřování s námi probírají své životy a starosti. Měli bychom mít určitou úroveň slovní zásoby a všeobecného rozhledu - znalost politického, sociálního a kulturního dění. Naše komunikace tím bude efektivní a kvalitní. Sociokulturní relaxace je nutná pro utváření osobnosti.

Navržená řešení

Cesty k udržení duševního zdraví jsou zcela individuální, nicméně lze doporučit: * vytvořte si zdravé pracovní a rodinné zázemí, * podporujte doma a v zaměstnání zdravou komunikaci, * v zaměstnání dodržujte půlhodinovou přestávku na odpočinek, * dodržujte pitný režim, preferujte zdravou výživu, * nekuřte, nepijte alkohol, omezte pití kávy, * dodržujte pravidelný pohyb, * snažte se spát alespoň osm hodin denně, * udělejte si čas na osobní život a na návštěvu kulturních zařízení, * nepřepínejte své síly, * nemyslete si, že jste nenahraditelní, rozdělte pravomoci v zaměstnání i doma, důvěřujte svým spolupracovníkům, * podporujte i názory druhých, * uznejte chybu, přiznejte, když nemáte pravdu, naučte se omluvit, * nepodceňujte své odborné znalosti a dosažený stupeň vzdělání, * podporujte toleranci a spolupráci. Chtěla jsem pouze nastínit některé otázky a odpovědi. Rovněž bych ráda vyvolala diskusi a zamyšlení sester nad způsobem našeho života. Myslím, že psychicky vyrovnaná sestra může pro nemocného znamenat víc než sebelépe vybavené pracoviště se zkušenými odborníky.

LITERATURA
Erbová, G., Kozierová, B., Olivierová, R.: Ošetrovateľstvo 1. Martin, Osveta, 1995. Lemon 3: učební texty pro sestry a porodní asistentky, IDVPZ, Brno, 1997. Lemon 4: učební texty pro sestry a porodní asistentky, IDVPZ, Brno, 1997. Národní program zdraví, dlouhodobá strategie, MZ ČR, Praha 1995. Wasserbauer, S.: Výchova ke zdraví. Praha, SZÚ Praha, 2000.

O autorovi: Bc. Petra Šišláková, chirurgické oddělení, Oblastní nemocnice Kladno, a. s. (petra.sislakova@seznam.cz)

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?