Své žaloby ohledně neplacení autorských poplatků za televizní přijímač na lázeňském pokoji totiž svaz směřuje výhradně na české podnikatele. U nich lze předpokládat, že se nevyzbrojí takovou armádou právníků, jakou disponují třeba mezinárodní lázeňské řetězce.
V případě, že by ovšem autorský svaz vyhrál, měl by precedent na velké nadnárodní společnosti.
»Čím jste menší firma, tím menší máte práva,« říká spolumajitel lázeňské firmy Royal Spa Martin Plachý.
Zahraniční vlastníci lázní jsou prozatím v klidu. »Autorské poplatky za televize na pokojích zatím po nás nikdo nechtěl,« potvrzuje například Lev Novobilský, šéf nadnárodní skupiny Danubius Hotels Group, která působí v Maďarsku, Rumunsku, Slovensku, Anglii a v Česku v Mariánských Lázních.
Také Alexandra Rebjonka, generálního ředitele společnosti Imperial Karlovy Vary, autorský svaz zatím neoslovil.
Naštěstí nás to nezlikviduje
Plachý přiznává, že téměř 400 tisíc korun, které svaz vymáhá za lázeňské areály v Ostrožské Nové Vsi a Luhačovicích, jejichž je spoluvlastníkem, jej nezlikvidují. »Jde ale o protiprávní krok,« dodává. Stejného názoru je i ministerstvo zdravotnictví.
Podle zákona jsou totiž od autorských poplatků osvobozeny společnosti poskytující zdravotní péči, což se týká i akreditovaných lázní.
Přesto OSA v současné době požaduje sazby na patnácti lázeňských společnostech v celkové výši 6,3 milionu korun.
Jednu z nejvyšších částek, jeden milion korun, chce od státních Vojenských léčebných zařízení. Kdyby se žaloba týkala všech 42 lázeňských společností v Česku, šlo by o mnohem vyšší cifru.
OSA argumentuje tím, že lázeňská zařízení jsou ve stejné pozici jako hotely, které poplatky hradí.
»Hotely i lázně poskytují své klientele stejnou službu v podobě ubytovacího pokoje. Léčebné procedury jsou jakousi přidanou hodnotou, kterou si velké množství zákazníků hradí samo,« míní Roman Strejček, předseda představenstva OSA.
Celkové roční tržby za lázeňství představují v tuzemsku téměř devět miliard korun. Pravda je, že dvě třetiny jdou od samoplátců. Od zdravotních pojišťoven pocházejí jen tři miliardy. Ale i v lázních stejně jako v nemocnicích poskytuje služby zdravotní personál přímo na pokojích.
»Hrozí, že autorský svaz bude posléze vymáhat poplatky i na nemocnicích,« tvrdí Eduard Bláha, prezident Svazu léčebných lázní.
Vynalézavost lobbistů pokračuje
Není moc daleko od pravdy. Šéf OSA Strejček uvádí, že v zahraničí je běžný výběr autorských odměn jak od lázeňských zařízení, tak i nemocnic.
Což ovšem z praxe představitelé lázní odmítají. Například Novobilský tvrdí, že v žádné ze zemí, kde jeho skupina působí, se »výpalné« autorským svazům neplatí.
»Socialistické přerozdělování pokračuje, dokud nezbankrotujeme všichni kvůli hlouposti byrokracie a vynalézavosti lobbistů,« míní Novobilský.
Celý článek si můžete přečíst ZDE.