Podle prognóz gynekologů bude za dvacet let ze zkumavky každé třetí dítě.
Některé neplodné páry kvůli příplatkům za léky umělé početí odkládají, aby nejdříve našetřili. „Nás to s manželem zaskočilo, protože jsme počítali s určitými financemi,“ říká pacientka, která se již chystá na odebrání vajíček a doprovodné léky na stimulaci vaječníků potřebuje. „Budu se muset domluvit s manželem, jak to vyřešíme, jestli požádáme rodiče o půjčku.“
Zdražení je způsobeno snížením úhrady od zdravotních pojišťoven zhruba o 40 procent, o kterém rozhodlo ministerstvo zdravotnictví se Státním ústavem pro kontrolu léčiv. „Revize úhrad probíhá ze zákona postupně u všech skupin léčivých přípravků, které jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění,“ uvedla mluvčí státního ústavu Lucie Šustková.
"Vzdejte se třeba rekreace v zahraničí"
Doplatek se týká sedmi přípravků. Ještě v srpnu si páry připlácely za nejkvalitnější léky 6800 korun, nyní jde o 12 600 korun. Léky přitom stačí na jeden pokus, kterých však žena může podstoupit několik. Je sice možné zvolit i levnější variantu, ale ta přináší více komplikací.
„Lék může vyvolat vedlejší účinky, a tím snížit úspěch léčby. Mohou se vyskytnout reakce kožní nebo alergické a dávkování je velmi komplikované,“ varuje primář reprodukčního centra Marek Koudelka.
Opatření kritizuje i gynekolog Ladislav Pilka, autor prvního dítěte ze zkumavky. Podle něj jde především o necitlivé rozhodnutí, protože umělé oplodnění stojí mnoho psychických sil i peněz. „Páry se musí něčeho vzdát, já sám jim říkám: vzdejte se třeba rekreace v zahraničí, protože ta možnost mít dítě se neopakuje,“ říká Pilka.
Nad 43 let pouze sporadicky
První dítě ze zkumavky v Československu i v zemích bývalého socialistického bloku přišlo na svět čtvrtého listopadu 1982. Vůbec první uměle počaté dítě se narodilo 25. července 1978 v Anglii. O narození holčičky se zasloužili embryolog Robert Edwards s gynekologem Patrickem Steptoem. Edwards dokonce za objev získal v roce 2010 Nobelovu cenu.
I dnes jsou Češi poměrně úspěšní. „Ve 35 letech je úspěšnost zhruba 50 procent, ve 40 letech je už poloviční a ve věku nad 43 let se dosáhne pouze sporadických těhotenství, pokud se k terapii použijí vlastní vajíčka,“ říká Hana Višňová z jedné z pražských klinik asistované reprodukce. Úspěšnost českých odborníků přivádí do jejich ordinací stále více cizinců.
Mnoho zájmeců přichází třeba z Itálie. „Na naší klinice je to skoro osmdesát procent klientů. Je to dáno i tím, že naše republika má liberální legislativu a nejsou u nás zakázané některé metody, které jsou třeba v Německu a Rakousku zákonem limitovány,“ vysvětluje Višňová.
Celý článek najdete na webu ČT24 nebo ZDE.