Unikátní operace nádoru mozku v Motole

28. 6. 2007 8:20
přidejte názor
Autor: Redakce
Unikátní operaci mozku provedl v úterý tým Centra pro epilepsii z pražské motolské nemocnice, které je společné pro Českou a Slovenskou republiku. Šestnáctiletou slovenskou dívku zbavila operace nádoru, vyvolávajícího epileptické záchvaty...


Lékaři zbavili šestnáctiletou dívku epileptických záchvatů

a zachovala jí možnost komunikovat pro ni ve dvou mateřských jazycích - slovenštině a maďarštině. Právě v tom byla unikátnost operace, která se dosud v ČR nikdy nedělala.

Osm hodin byla na operačním sále 16letá dívka, která od útlého dětství mluví dvěma mateřskými jazyky - slovenštinou a maďarštinou.

„Asi před 1,5 roku však začala mít epileptické záchvaty, které se projevovaly hučením v hlavě, problémy s porozuměním řeči druhého a někdy i křečemi končetin a bezvědomím,“ řekl Právu dětský neurolog doktor Pavel Kršek z Kliniky dětské neurologie Fakultní nemocnice Motol.

„Diagnostikovali jsme jí mozkový nádor ve velikosti kuličky o průměru asi jeden centimetr. Ten byl příčinou epileptických záchvatů. Přestože není zhoubný, rozhodli jsme se pro operaci. Potíž byla v tom, že nádor byl umístěn v levém spánkovém laloku blízko k centru řeči.“

Osm hodin na sále

Operace začala v osm hodin ráno a skončila před čtvrtou odpoledne. Osm lékařů v čele s přednostou Neurochirurgického oddělení pro děti a dospělé docentem Michalem Tichým se po celou tu dobu nezastavilo.

Po náročné přípravě, kdy pacientce odkryli část lebky, a byl tak vidět mozek zhruba v rozsahu 6×4 cm, neurochirurgové přistoupili k nejnáročnější fázi operace.

Odpovědi pacientky s odkrytým mozkem

Protože dívka od narození mluvila dvěma mateřskými jazyky, museli přesně v mozku najít lokalizaci těchto jazyků. Právě v tom byla unikátnost operace, která se dosud v České republice neprováděla.

Dříve už v Motole, ve Střešovicích a v Ústí nad Labem neurochirurgové podobnou operaci sice provedli, ale pouze u pacienta s jedním mateřským jazykem. Protože nechtěli porušit ani jedno z center jazyka, tedy slovenštiny a maďarštiny, dívku na sále při operaci a odkrytém mozku na 25 minut vzbudili z anestézie.

Doktorka Katalin Štěrbová, neuroložka, která shodou okolností mluví stejnými jazyky jako pacientka, s ní pak prováděla řečové testy.

Pacientka po celou dobu osmihodinové operace ležela na boku bez zajištění dýchacích cest. Při testech nabyla vědomí a dívala se na obrázky, které jí neuroložka promítala v počítači. Nejdříve v maďarštině a pak ve slovenštině pojmenovávala jednotlivé obrázky.

Operatéři Tichý a Martin Bláha se přitom speciální elektrodou dotýkali mozku a dráždili mozkovou tkáň nízkou intenzitou proudu. V okamžiku, kdy při testu tímto způsobem způsobili jakoby zástavu řeči, bylo neurochirurgům jasné, že právě v tom místě je centrum řeči, o které jde.

Pomocí miniaturních sterilních číslic si pak přímo v mozku označili centra obou jazyků, tedy slovenštiny a maďarštiny. Byla od sebe vzdálená zhruba jeden centimetr.

Nádor byl v mozku v hloubce dva centimetry, ve vzdálenosti zhruba 1,5 centimetru od obou center řečí. Pomocí neuronavigace pak docent Tichý nádor i okolní nádorovou tkáň, která mohla mít vliv na epileptické záchvaty, odstranil.

Znovu do života

„Byl to velmi náročný výkon, ale jsem rád, že se operace podařila,“ řekl Právu docent Tichý. Motolské pracoviště se tak zařadilo mezi jednu z mála nemocnic v Evropě, kde se podobný výkon dělá.

Šestnáctiletá dívka bude ještě několik dní v nemocnici a lékaři jsou přesvědčeni, že epileptické záchvaty, kterými trpěla, už mít nebude, vrátí se do plného života a dál bude mluvit dvěma mateřskými jazyky.

Kdyby totiž ona centra obou jazyků předem nezmapovali, mohlo by se stát, že jedním z mateřských jazyků by už nemluvila. Poškození centra pro mateřský jazyk může pacientovi způsobit doživotní následky.

„S dívkou jsem mluvil ve středu. Plynule mluví oběma mateřskými jazyky. Je ráda, že to má za sebou. Operace byla úspěšná,“ řekl Právu doktor Kršek.

Václav Pergl, Právo

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?