Trval více než deset hodin, Aleně Dargajové (58) ale zachránil život. Už necelé dva týdny po transplantaci mohla domů. Dnes, šest týdnů po zákroku, už byste na ní nemoc nepoznali.
Paní Dargajová se považovala do roku 2005 za naprosto zdravu. O tom, že má kompletně všechny vnitřní orgány uložené zrcadlově - tedy například, že srdce a žaludek má vpravo, játra vlevo, atp. - věděla od dětství. Žádné komplikace jí to ale nezpůsobovalo. Na jedné preventivní prohlíce jí ale zjistili hepatitidu typu C. „Léčba nezabírala, postupně se můj stav zhoršoval. Jaterní testy byly čím dál horší, až mi lékaři sdělili, že mám cirhózu. Loni v létě mi pak našli v játrech více než dva centimetry vělký karcinom. V tu chvíli jsem věděla, že je zle,“ popisuje Alena Dargajová.
Potřebovala nutně transplantaci jater. Bylo ale jasné, že to bude technicky velmi náročné. „Játra, jsou totiž běžně uložená v pravé horní části dutiny břišní. Pacientce jsem musel odstarnit její vlastní játra zasažená nádorem a pak přišla na řadu samotná transplantace. Musel jsem vymyslet, jak játra upravit, abych je vůbec mohl paní Dargajové uložit na levou stranu. Nakonec jsem se rozhodl játra od zemřelého dárce pomocí metody redukce upravit do požadovaného tvaru a velikosti, a poté jsem tento štěp po směru hodinových ručiček otočil o 90°, abych mohl napojit cévy a žlučovod,“ popisuje průběh zákroku, který trval více než 10 hodin, přednosta Kliniky transplantační chirurgie doc. MUDr. Jiří Froněk, PhD, FRCS.
Pacientka v nemocnici zůstala jen 12 dní, z toho 6 dní na jednotce intenzivní péče. „Paní Dargajová pro nás byla prvním pacientem s kompletně zrcadlově uloženými orgány. Anestezie byla vedena stejně jako u jiných transplantací jater s malými odlišnostmi v detailech, jako např. naložení elektrod snímajících srdeční aktivitu. Na náročné a méně standardní výkony jsme připraveni. Technicky složitá transplantace proběhla úspěšně, následná péče na jednotce intenzivní péče se nijak zvlášť nelišila od standardní péče,“ doplňuje MUDr. Eva Kieslichová, Ph.D., přednostka Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní péče.
Na světě se podle dostupných statistik rodí se zrcadlově uloženými orgány 1 člověk z 10 000.
Transplantace jater byla dosud na celém světě provedena jen 90 lidem s touto anomálií. Jen ve 12 případech se jednalo o dospělého pacienta - 9 dostalo celá játra od zemřelého dárce, 3 část jater od žijícího dárce, jen v jediném případě se jednalo o levý lalok jater. Alena Dargajová je první pacientkou se zrcadlově uloženými orgány (situm viscerum inversus) na světě, která dostala jaterní štěp od zemřelého dárce redukovaný na levý lalok.
Institut klinické a experimentální medicíny loni zaznamenal historicky nejvyšší počet transpalnatcí jater. „Chirurgové v roce 2015 transplantovali 137 štěpů jater, což je 73% zákroků provedených na území České republiky. Ve 14 případech se jednalo o transplantaci jater pacientovi do 18 let věku. Chirurgové využili 36 krát metodu splitu, tedy rozdělení jednoho orgánu dvěma příjemcům, a 2 krát redukce - zmenšení štěpu na požadovanou velikost. Významnou roli zde hraje velmi dobře nastavený a fungující systém odběrů orgánů a komunikace s dárcovskými nemocnicemi. Jen díky nim můžeme v IKEM provádět život zachraňující výkony,“ říká ředitel Institutu klinické a experimentální medicíny MUDr. Aleš Herman, Ph.D.