Původně tendr vyhodnotil jako nezávadný. Krajský soud v Brně ale verdikt ÚOHS zrušil a vrátil mu jej k novému jednání. Proti tomu ÚOHS podal kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS), který ji nyní zamítl, zjistila ČTK z elektronické databáze NSS.
Psychiatrická léčebna Jihlava vyhlásila veřejnou zakázku na rekonstrukci jednoho z pavilonů v srpnu 2007. V tendru zvítězila společnost PSJ holding (nyní PSJ). Jednomu z neúspěšných uchazečů, firmě Horácká stavební, se ale nelíbil způsob, jakým byl vítěz vybrán.
Firma poukazovala především na to, že výběrová komise ohodnotila její nabídku na záruku na dílo jako celek v trvání 144 měsíců, tedy 12 let, jako „zjevně nepřiměřenou“, aniž by to dostatečně odůvodnila.
U ostatních nabídek se doba záruky na dílo jako celek pohybovala od 60 do 96 měsíců. V hodnocení proto Horácká stavební za tento bod její nabídky dostala nula bodů, což přispělo k tomu, že tendr nevyhrála.
Podle krajského soudu v Brně lze souhlasit s výtkou Horácké stavební, že léčebna svým postupem porušila zákon. „Zadávací podmínky v tomto směru nebyly dostatečně jasné, a rozhodnutí zadavatele je proto fakticky zpětně nekontrolovatelné,“ uvedl krajský soud ve svém verdiktu z letošního dubna. Antimonopolní úřad chtěl verdikt krajského soudu v Brně zrušit, NSS mu ale nevyhověl. NSS zatím zveřejnil pouze rozsudek bez odůvodnění.
Antimonopolní úřad nemůže při svém zkoumání tendr zrušit, neboť léčebna již dávno podepsala s vítězem smlouvu. Může ale například udělit pokutu.
Horácká stavební je od května letošního roku v konkurzu.
Pavilon má podobu funkcionalistické stavby architekta Bohuslava Fuchse. V pavilonu bude takzvaný gerontopsychiatrický primariát, tedy oddělení pro pacienty nad 65 let věku. Oddělení bude mít 49 lůžek.
Nové pracoviště bude zajišťovat rehabilitaci těchto pacientů a bude se snažit o jejich návrat do společnosti. Práce na obnově jednoho z devíti psychiatrických pavilonů začaly předloni v prosinci. Předtím byl tento třípodlažní objekt kvůli dezolátnímu stavu několik let uzavřen.