Další trumf exministryně zdravotnictví Marie Součkové tak padl
ve věcech majetkových (ÚZSVM), který stát ve sporu s firmou podnikatele Josefa Šťávy zastupuje.
„Tyto materiály neobsahují údaje o žádných nových skutečnostech, které by mohly ovlivnit dosavadní průběh arbitrážního řízení,“ uvedl Halmoši s tím, že právníci Úřadu již dokumenty zevrubně prostudovali.
Podobně se již v úterý vyjádřil i ministr zdravotnictví David Rath. „Nedovedu posoudit, jestli (dokumenty) mohou nebo nemohou mít nějaký vliv na celou kauzu, spíš mi připadá, že nemohou, že tam není z mého pohledu nic překvapivého,“ podotkl ministr.
Podle bývalé ministryně zdravotnictví Marie Součkové by dokumenty mohly pomoci vyhrát letitý spor s Diagem, ve kterém státu hrozí ztráta několika miliard. Podle zdrojů Práva se jedná o listiny, které byly na ministerstvu zaevidované již na počátku 90. let a několik předchůdců ministra Ratha se s nimi seznámilo.
Deloitte: Informace arbitrům byly pravdivé
Podle právníků obou zúčastněných stran by se arbitři měli nejpozději do konce letošního roku definitivně rozhodnout, kolik musí stát Diagu za zmaření jeho obchodů s krevní plazmou na počátku 90. let zaplatit. ÚZSVM má podle svých zástupců řadu důkazů o tom, že nároky Diagu jsou neoprávněné.
Diag podle oficiálního vyjádření svých zástupců předal rozhodcům archívní dokumenty, které podle firmy prokazují, že ÚZSVM a jeho poradci předložili nepravdivé nebo účelově neúplné údaje. Zveřejnil kopii dokumentu, v níž podle něj státem najatá poradenská firma Deloitte tvrdí, že klíčový krevní preparát Faktor 8, se kterým Diag obchodoval, nebyl nikdy v ČR úředně registrován. Arbitrům však Diag předal fotokopii jeho registrace z roku 1990, která se nalézá i v archívu vyšetřovací komise Sněmovny.
Společnost Deloitte se proti tvrzení, že předala rozhodcům nepravdivé údaje, ostře ohradila. „Tato informace je zkreslující a neodpovídá plně skutečnému stavu věci,“ sdělila Právu Martina Červinková z Deloitte.
Právo