Úrazová nemocnice Brno má tvořit "filtr" fakultním nemocnicím

11. 3. 2011 8:22
přidejte názor
Autor: Redakce
Nenadálé zdravotní potíže a úrazy lidí v Brně by měla jako první řešit tamní Úrazová nemocnice. Fungovala by tak jako jakýsi filtr pro fakultní nemocnice, které nyní běžné návštěvy neobjednaných pacientů zatěžují.


Pacienty, kteří přijdou s drobnostmi, zde totiž ošetřují vysoce specializovaní lékaři. Vznik nového modelu iniciovaly fakultní nemocnice, ředitel Úrazové nemocnice Karel Doležal je mu nakloněn. Co však chybí, jsou peníze, řekl ČTK.

Úrazová nemocnice zajišťuje dnes pro Brno pohotovost. Část lidí přesto zamíří mimo pracovní dobu s potíží rovnou do fakultních nemocnic. Buď to mají blíž, nebo vědí, že Úrazová nemocnice nemá na jejich potíž specialistu (například gynekologa), anebo ještě pohotovost není otevřená. Jen bohunická část fakultní nemocnice ošetřila loni v prvních devíti měsících roku v ambulancích po pracovní době a o víkendech 32.000 lidí. „Z toho 11.000 lidí přišlo bez jakéhokoli doporučení,“ řekl loni ředitel Roman Kraus.

Podle Doležala by služba v Úrazové nemocnici fungovala tak, že by tam všechny pacienty vyšetřili a posoudili jejich stav. Do fakultních nemocnic by se dostali jen ti lidé, kteří by to opravu potřebovali. Fakultní nemocnice by ušetřily, protože by nemusely ve službách držet tolik lékařů. Naopak pro Úrazovou nemocnici by se ale musely sehnat peníze.

„Nemohu to udělat ve stávajících prostorách, musím provozně zvětšit kuchyň a tak dále. Pak jsou potřeba stavební úpravy, vybavení, nasmlouvat to s pojišťovnami,“ popsal Doležal. Navíc by musel získat lékaře, kteří by služby zajišťovali. Jsou mezi nimi i odbornosti, které dnes Úrazová nemocnice na pohotovosti nemá, například specialista na nosní, ušní a krční potíže.

Nový systém se podle Doležala nepodaří zavést dřív než za tři roky. „Jsem realista. Optimismus je na začátku, ale když se člověk do problematiky vnoří hlouběji, zjistí, že musí na projekty získat peníze, mezitím projednat provozní záležitosti,“ dodal. Podle něj budou o věci ředitelé brněnských nemocnic jednat na pravidelné schůzce s primátorovou náměstkyní odpovědnou za zdravotnictví. V tomto volebním období funkci vykonává Jana Bohuňovská (ODS).

Obě fakultní nemocnice reagovaly už loni na praxi zavedením nových pravidel ambulantní péče. Neobjednaní pacienti bez urgentních potíží tak mohou čekat i pět hodin. Neměli by už předbíhat objednané lidi, což se dřív stávalo. Podle mluvčí Fakultní nemocnice Brno model funguje, ale nepřinesl úbytek počtu pacientů. Je to prý i tím, že na něj dosud není zvyklý personál. Sestry by tak měly pacientům víc zdůrazňovat, nejste objednaní, nemáte doporučení, budete čekat, dodala Mrázová.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?