USA mají zákon proti žalobám na potravinářské firmy za obezitu

20. 10. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Americká Sněmovna reprezentantů velkou většinou hlasů schválila takzvaný "cheeseburgerový zákon". Ten znemožní žaloby, vinící potravinářský průmysl a řetězce fastfoodů z toho, že způsobují svými produkty obezitu...


WASHINGTON -

Sněmovna již schválila podobný zákon loni, tehdy však skončil v Senátu, který nyní žádnou akci v tomto směru neplánuje.

Zákon prošel 300 hlasy proti 120 a kritici ze strany opozičních demokratů poukazovali pouze na to, že je zbytečný, jelikož soudy i tak podobné žaloby zamítají.

Zákon o „osobní zodpovědnosti za konzumaci potravin“ měl podporu podnikatelských skupin a Bílého domu.

„Výrobci potravin, prodejci, distributoři a zadavatelé reklam by neměli být činěni zodpovědnými za zdravotní poškození kvůli tomu, že konzumaci legálních a nefalšovaných potravin nějaká osoba spojuje se svým váhovým přírůstkem nebo obezitou,“ uvedl Bílý dům podle agentury Reuters.

Zákon zablokuje u státních a federálních soudů možnost podávat „frivolní žaloby“ proti výrobcům a prodejcům potravin a nealkoholických nápojů na základě tvrzení o způsobené obezitě. Nebude však bránit žalobám na zkažené zboží.

Zákon reaguje na šířící se kampaně proti údajnému růstu obezity v důsledku stravování v řetězcích rychlého občerstvení a konzumace tučných, slaných a sladkých potravin.

Zastánci zákona říkají, že obezitu a přejídání musejí řešit lékaři, tělesný pohyb a osobní zodpovědnost, a nikoli právníci a soudy.

Některé poslední vědecké výzkumy žádnou spojitost mezi obezitou a návštěvou fastfoodů u mladistvých nenalezly, zato zjistily silnou spojitost obezity a nízké pohybové aktivity.

Nejznámějším podobným případem žaloby kvůli obezitě byla žaloba rodičů několika dětí proti řetězci McDonald's. Tu federální soud v roce 2003 definitivně zamítl.

Firmy na obavy z obezity v posledních letech reagují snahou informovat

spotřebitele o kalorické hodnotě produktů a o jejich složení a nabídkou zdravějších potravin.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?