Ústavní soud odmítl stížnost na vyhlášku o úhradě zdravotní péče

25. 1. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Ústavní soud se odmítl zabývat stížností skupiny senátorů na vyhlášku ministerstva zdravotnictví o úhradě zdravotní péče. Podle skupiny senátorů ODS a několika senátorů z KSČM nemělo ministerstvo oprávnění vyhlášku, jež stanovovala seznam výkonů a jejich bodová ohodnocení, vydat...


BRNO -

Podle ministerstva ale vyhláška byla jen výsledkem toho, že se nemocnice a pojišťovny spolu nedokázaly domluvit.

Právní zástupkyně senátorů Kateřina Šimáčková uvedla, že ministerstvo učinilo mimo jednání nemocnic a pojišťoven ve vyhlášce změny. „Změny, které se týkaly například termínů splatnosti, vznikly mimo dohodovací řízení, což je nepřípustné,“

uvedla advokátka.

Podle podzimního verdiktu Ústavního soudu ale stížnost senátorů neobsahovala dostatečné argumenty o nesouladu vyhlášky s českými zákony. „Nejvíce nás mrzí, že náš návrh smetl ze stolu tříčlenný senát, že se věc vůbec nedostala před plénum soudu,“ podotkla Šimáčková.

Seznam zdravotnických výkonů s bodovými hodnotami ministerstvo vydalo 13. března 2002 a nabyl účinnosti 1. dubna 2002. Proti vyhlášce se kromě senátorů ohradilo i 53 nemocnic z celé republiky. I oni tvrdili, že vyhláška o výši úhrad za

zdravotní péči je nezákonná.

Ministerstvo zdravotnictví ale uvedlo, že má ze zákona zmocnění tuto vyhlášku vydat v případě, že se poskytovatelé a plátci zdravotní péče nedohodnou. Podle svých představitelů se ministerstvo snažilo o domluvu mezi oběma subjekty, ale neuspělo.

Jeden z podavatelů stížnosti, senátor za ODS a stínový ministr zdravotnictví Tomáš Julínek řekl, že zvažuje spornou vyhlášku znovu napadnout s dalšími argumenty.

Na Ústavním soudu nyní leží další poslanecký a senátorský návrh - na zrušení vyhlášky ministerstva zdravotnictví o výši úhrady lůžkové péče, tedy hodnotách bodů. I u ní poslanci i senátoři argumentovali stejně - že ji ministerstvo zdravotnictví nemělo právo vydat.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?