„Náš objev je nesmírně důležitý, protože prokazuje, že ústní bakterie žijí také ve tkáních postižených aterosklerózou,“ oznámila Ann Progulske-Foxová z University of Florida.
„Nyní tedy můžeme začít zkoumat, jakým způsobem se podílejí na rozvoji nebezpečných srdečně-cévních chorob.“
Jen v USA ročně zemře na infarkt asi milión osob.
Pachatel se skrývá
Už od dob vynálezu mikroskopu vědci vědí, že v ústní dutině žije pestré společenství nejrůznějších mikroorganismů. Vždy se mělo za to, že zdravému organismu neškodí, případně že za méně příznivých okolností zaútočí pouze na chrup nebo na dásně.
Už delší dobu však někteří odborníci poukazovali na to, že existuje statisticky významná souvislost mezi stavem chrupu a dásní a mezi aterosklerózou - a tedy i srdečně-cévními chorobami, infarkty, trombózami a mozkovými příhodami.
Většinou se ale předpokládalo, že souvislost je pouze nepřímá: například že trvalá zátěž způsobená zánětem dásní oslabuje organismus natolik, že to vede k rozvoji dalších a mnohem nebezpečnějších nemocí.
Vědci z kateder ústní biologie na University of Florida a Nova Southeastern University však pojali podezření, že souvislost je mnohem bezprostřednější. Mnoho výzkumníků z celého světa totiž již dříve nacházelo části bakteriální DNA v krevním řečišti, což dokazovalo přítomnost bakterií.
Dosud se ale nikomu nepodařilo z odebraných vzorků vypěstovat živé mikroorganismy. Byly také pochybnosti o tom, že bakterie dokážou překonat všechny důmyslné obranné mechanismy nastražené mezi ústní dutinou, trávicím traktem a krevním řečištěm. Řada odborníků proto přistoupila na myšlenku, že DNA pocházela pouze z mrtvých bakterií.
Revoluce v boji s infarkty?
Aby tým vedený Ann ProgulskeFoxovou unikajícího pachatele usvědčil, zvolil neobvyklý postup. Neodebírali pouze vzorky usazenin z cév, ale celou cévu: část nemocné a téměř ucpané arterie ze srdce čtyřiasedmdesátiletého pacienta.
Nemocný muž měl současně ústní dutinu ve velmi špatném stavu. Vzorek byl okamžitě zmražen, transportován do laboratoře a umístěn do živného roztoku. Po čtyřiadvaceti hodinách jej vědci ponořili do fluorescenčního roztoku obsahujícího protilátky citlivé na přítomnost některých bakterií, které jsou typickými zástupci ústní mikroflóry. Následné vyšetření pod mikroskopem prokázalo přítomnost živých bakterií.
„Závěry výzkumu možná jsou ostře nabitou zbraní mířící na původce těžkých chorob,“ komentoval tuto práci dr. Steve Offenbacher, profesor peridontologie z University of Carolina.
„Vzrušujícím poselstvím je, že tak, jak tyto organismy umí škodit v ústech, mohou poškozovat i krevní řečiště.“ Pokud by se prokázalo, že za infarkty, mrtvicemi a dalšími metlami civilizovaného člověka opravdu stojí bakterie, následoval by možná převrat v léčbě.
Do značné míry to připomíná revoluční objev, že za žaludečními vředy stojí mikroorganismus -a že místo nepříjemných a ne vždy účinných operací, diet a léčebných kúr na něj stačí obyčejná antibiotika.
Právo