Oznámené případy tvořily šest procent všech onemocnění tuberkulózou hlášených WHO. ČR se řadí k zemím s nízkým výskytem nemoci, uvádí aktuální zpráva Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).
Za 26 členských zemí EU (údaje z Rakouska nebyly k dispozici), Island a Norsko bylo v roce 2008 hlášeno 82.000 onemocnění tuberkulózou, 16,7 případu na 100.000 obyvatel. V ČR bylo téhož roku hlášeno téměř 880 případů tuberkulózy (8,4 na 100.000 obyvatel), loni to bylo téměř o pětinu méně. ČR se řadí k zemím s nízkým výskytem nemoci. Více případů tuberkulózy oproti ČR hlásí 16 zemí a nižší 11.
V pondělí jde do Legislativní rady vlády vyhláška, která ruší plošné očkování proti tuberkulóze. Do budoucna počítá pouze s očkováním vybraných rizikových skupin dětí.
V rámci Evropy obecně rostou počty hlášených případů směrem ze západu na východ. Jako vysoce prioritních v kontrole tuberkulózy bylo označeno 18 zemí. Patří k nim třeba Bělorusko, Rumunsko, Ruská federace, Turecko nebo Ukrajina. Z uvedených zemí, kde žilo 44 procent obyvatel sledovaného regionu, pocházelo 88 procent oznámení (404.000 případů).
Hlášených případů je v nich 104,5 na 100.000 obyvatel, dvakrát více než v evropském regionu jako celku a šestkrát více než ve státech EU a Evropského hospodářského prostoru.
V celém evropském regionu WHO se dvakrát více onemocnění tuberkulózou vyskytuje u mužů než u žen. Podle odborníků je to odrazem vyššího zastoupení mužů v různých rizikových skupinách, jako jsou bezdomovci, vězni nebo HIV pozitivní. Nově zjištěných případů tuberkulózy bylo oznámeno 315.000, tedy 68 procent z celkového počtu případů. Novým pacientům bylo nejčastěji 25 až 44 let. Podíl opakovaných onemocnění se meziročně mírně snížil a dosáhl 30 procent hlášených případů.
V evropském regionu WHO tvořili cizinci (podle země narození nebo státní příslušnosti) 4,8 procenta nemocných. V 32 zemích s dostupnými daty postihovala HIV infekce tři procenta nemocných tuberkulózou.
Evropský region WHO tvoří vedle evropských států
i Rusko, Turecko, Izrael a asijské státy, které byly dříve součástí Sovětského svazu, například Kazachstán či Uzbekistán.