Bratislava -
„Klesající počet spermií, zvýšená neplodnost a vývojové anomálie na genitáliích novorozenců, to všechno mohou být následky vlivu nebezpečných chemikálií na reprodukční systém člověka,“ upozorňuje ve zprávě Greenpeace.
Podle koordinátorky kampaně Kateřiny Věntusové se například v kosmetických výrobcích, hračkách z PVC či dokonce v počítačích nacházejí chemikálie, které za určitých okolností mohou poškodit rozmnožovací ústrojí a přispívat k neplodnosti.
Na spermie podle Greenpeace negativně působí například některé ftaláty, tedy změkčovadla používaná při výrobě PVC. Ekologická organizace chce, aby podobné látky nesměly být používány k výrobě zboží každodenního využití.
O bezprostředním nebezpečí chemikálií, proti jejichž používání v předmětech denní potřeby aktivisté protestují, není přesvědčen košický urolog Martin Hrivňák. Nebezpečné účinky podle něho zatím nepotvrdily žádné vědecké výzkumy. Podstatně vážnějším rizikem pro potenci je podle jeho názoru kouření a pití alkoholu.
Stejnou manifestaci uspořádala koncem září i česká pobočka Greenpeace. U sochy svatého Václava na Václavském náměstí její účastníci v kostýmech spermií pod heslem „Nedej zahynout nám ni budoucím“ předvedli „Tanec chromých spermií“. Šlo o apel na české europoslance i veřejnost měsíc před rozhodováním Evropského parlamentu o podobě evropské chemické politiky, která má nahradit dosavadních 45 evropských předpisů týkajících se chemie a upravit pravidla výroby tisíců produktů.
ČTK