V Británii pracuje přes 700 lékařů z České republiky

9. 9. 2009 8:17
přidejte názor
Autor: Redakce
V Británii pracuje 782 lékařů z České republiky a 324 ze Slovenska. Vyplývá to z registru lékařů v Británii. Podle britského listu The Daily Telegraph vyvolává obavy některých místních expertů fakt, že přes 4000 lékařů z Evropské unie přišlo na Britské ostrovy poté, co byly zrušeny jazykové a odborné testy pro lékaře ze zemí EU...


Nejvíc lékařů z postkomunistických států dodávají do Británie Polsko (1885), Maďarsko (1036) a Rumunsko (867). V Británii je přes 20.000 lékařů ze zemí EU, z toho přes 5000 z bývalých komunistických zemí.

Deníku The Daily Telegraph se nelíbí unijní směrnice z roku 2004, podle níž mohou lékaři, kteří se kvalifikují v jedné zemi EU, pracovat po celé unii. List připomíná, že počet lékařů v Británii z EU se od roku 2004 zvýšil o čtvrtinu a současně se za tu dobu zdvojnásobil počet disciplinárních kroků proti lékařům z ostatních zemí unie.

Podle The Daily Telegraph britská lékařská komora vyzvala vládu i unii, aby nynější pravidla přezkoumala, protože prý ohrožují pacienty. „Mám především obavy z některých nových členů unie, protože mezi kvalitou výchovy lékařů jsou v Evropě ohromné rozdíly,“ řekl listu bývalý šéf komory Donald Irvine.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví řekl, že Británie musí respektovat profesionální kvalifikaci lékařů z EU a že je na jednotlivých zdravotnických zařízeních, aby zajistila, že jejich lékaři splňují potřebné požadavky.

Británie se potýká s nedostatkem lékařů a místní listy často píší o tom, jak se britské nemocnice snaží získávat lékaře ve střední a východní Evropě. Podle The Daily Telegraph tu hraje roli i to, že britští lékaři neradi slouží víkendové a noční směny.

Podle registru tvoří britští lékaři jen 63,3 procenta lékařů v zemi. Ze zahraničí jich pochází nejvíc z Indie (11 procent), Pákistánu (3,2 procenta) a Jižní Afriky (2,9 procenta). Z Evropy je nejvíc Irů (4131 - 1,8 procenta) a Němců (3513 - 1,5 procenta).

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?