Centrum má dodávat nemocnicím v celé republice „umělé“ cévní protézy, chrupavky či buněčné kožní štěpy pro tkáňovou terapii. K přípravě tkání využije nanomateriálů, buněk pacientů a postupů genového inženýrství. Instituce má mít asi 55 zaměstnanců, některé provozy již pár týdnů fungují. Centrum bude suplovat a rozšiřovat fungování necelé desítky různě specializovaných tkáňových bank, které doposud v Česku fungovaly. Nahradí z větší části i fungování tkáňové banky ve Fakultní nemocnici Brno.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger novinářům řekl, že poté, co budou provozy spuštěny a „doladí se“ potřebná povolení, by mělo centrum začít naplno pracovat. “…aby se (produkuty centra) dostaly na trh, kupovaly se do nemocnic a dávaly se pacientům výhodněji, než jak se to dělá dnes. Jak z hlediska bezpečnostního, tak z hlediska ekonomického,“ uvedl.
Motivem pro vznik centra byl nový zákon o tkáních a buňkách z roku 2009, který zpřísnil nakládání s transplantáty. Podle Hegera ale nové pracoviště zřejmě bezezbytku nenahradí fungování některých tkáňových bank, ty by mohly díky své specializaci fungovat dál.
Soukromým partnerem státu v akciové společnosti je ve společnosti firma PrimeCell. Podle výpočtů společnosti Čekia a databáze ČTK Prodata patří většinový podíl ve firmě společnosti Prime Rate, jejíž stoprocentní majitel má sídlo na Kypru.
Oprava:
Společnost PRIME RATE, s. r. o., není akcionářem ani podílníkem společnosti PrimeCell, a. s., jak mylně uvádí zpráva ČTK.
Zdroj: Prime Rate, s. r. o.