„Projekt podporuji,“ řekla ve středu Právu ministryně zdravotnictví Milada Emmerová. Vyslovila ale podmínku, že finance na to nemohou být čerpány z prostředků ministerstva zdravotnictví.
„Předpokládám hrazení celého projektu z mimořádných prostředků,“ uvedla ministryně.
Somers:V medicíně nejste malá země
Představa Mezinárodního centra klinického výzkumu je už hodně blízká jeho realizaci. U zrodu myšlenky stáli světový kardiolog, profesor Virend K. Somers z Mayo Clinic v USA a Tomáš Kára z Fakultní nemocnice U svaté Anny.
Nová koncepce mezinárodní vědecké spolupráce umožní urychlit vývoj nových léčebných metod, lékařských technologií a léků až o polovinu při zachování nejpřísnějších norem kvality, bezpečnosti a etiky.
„V medicíně nejste malá země. Naopak. S vašimi specialisty je radost spolupracovat,“ řekl profesor Somers v exkluzivním rozhovoru pro Právo.
Dodal, že na některých výzkumných programech kliniky Mayo v kardiovaskulárních onemocněních se více než čtyři roky úspěšně podílejí také lékaři FN U svaté Anny a Ústavu přístrojové techniky Akademie věd v Brně.
„Výsledkem jsou tři patenty, registrované v USA, a společná doporučení léčby určitých onemocnění srdce a cév. V tom bychom velmi rádi pokračovali. Myslíme si, že nadešel čas mezinárodní centrum vybudovat. Vždyť umožní našim i vašim špičkovým odborníkům pracovat na léčebných postupech při léčbě kardiovaskulárních onemocnění, která dosud neexistují a budou pro pacienty obrovským přínosem,“ uvedl profesor Somers.
O nový projekt a spolupráci na něm už projevila zájem řada společností lékařského průmyslu i farmacie. Například GE Healthcare, která je největším výrobcem lékařských technologií a biotechnologií na světě.
Když Právo profesoru Somersovi položilo otázku, zda se zabývá lékem i na stáří, protože celosvětově populace stárne, odpověděl: „Takový není, ale přece něco nově víme. Zjistili jsme, že jedna a tatáž choroba probíhá velmi odlišně u lidí středního věku, raného stáří a stáří. Zatím se ale na celém světě léčí stejně, ať ji člověk dostane ve čtyřiceti nebo v sedmdesáti. Náš výzkum ukázal, že tento postup není pro pacienty výhodný. Proto pro různé věkové skupiny u téže nemoci hledáme diferencovanou léčbu.“
Somers také informoval, že se hledají cesty, jak u pacienta poznat nemoc ve stádiu, kdy ještě nevznikla, ale on její riziko má.
„Podařilo se nám získat zcela nové markry, které izolujeme. Nyní se soustřeďujeme na molekuly zvané leptin, adiponektin, C-reaktivní protein a další. Zkoumáme i funkce cévní stěny tak, abychom byli schopni diagnostikovat odchylky v jejich struktuře ještě dříve, než dojde k rozvoji kardiovaskulárního onemocnění. Pokud se to podaří, léčba bude moci být zahájena dříve než nemoc propukne. To by mohlo zachránit milióny lidí,“ zdůraznil.
I proto Sammers považuje vybudování brněnského mezinárodního centra za velký přínos pro pacienty.
Václav Pergl, Právo