V Brně začne výzkum paramagnetické rezonance podpořený grantem

15. 12. 2017 7:13
přidejte názor
Autor: Redakce
Významný posun ve fyzice, chemii či medicíně by mohla přinést nová metoda paramagnetické rezonance.


Vývoji nové metody se od ledna v brněnském vědeckém centru CEITEC VUT začne věnovat tým Petra Neugebauera, jenž na svůj výzkum získal od Evropské výzkumné rady (ERC) prestižní grant dva miliony eur (51,4 milionu korun dle aktuálního kurzu). Včera to oznámila Kateřina Vlková z CEITEC VUT.

„Představme si, že by bylo reálné, aby pacient v mezidobí, kdy vstoupí do čekárny a zaklepe na dveře ordinace, byl kompletně proskenován a lékař už v předstihu znal jeho diagnózu,“ naznačil možné budoucí výsledky Neugebauer. Aktuálně působí na univerzitě ve Stuttgartu, ale nyní už pro něj vzniká nové laboratorní zázemí v CEITEC VUT.

Neugebauer chce navázat na brněnskou historii výzkumu nukleární magnetické rezonance a jejího průkopníka Josefa Dadoka. Na Neugebauerově myšlence je revoluční to, že doposud zavedenou paramagnetickou resonanční spektroskopii fungující na principu proměnlivého magnetického pole za konstantní frekvence naprosto převrací.

„Moje vyvíjená technika by měla fungovat naopak, a to v konstantním magnetickém poli s rychlou změnou frekvence, což mimo obdržená spektra umožní i odhalit relaxační časy různých materiálů. V prvotní fázi tedy musím dokázat fungování této techniky v porovnání s konvenčními metodami a na základě jejího potvrzení budeme s mým týmem sestavovat i zcela revoluční spektrometr, který posune poznání o kus dál, než dnes používané metody jsou a budou schopny,“ popsal Neugebauer.

ERC granty v minulosti získali také další brněnští vědci. Vojtěch Adam se zaměří na protein metalothionein, který dokáže vázat kovy. Výsledky výzkumu mohou v budoucnu přispět k efektivnější léčbě nádorových onemocnění. Výše grantu činí 1,3 milionu eur (33,4 milionů korun).

Strukturní biolog Pavel Plevka využil prestižní grant na studium lidských pikornavirů a Richard Štefl na výzkum temné hmoty genomu. David Kosař z brněnské právnické fakulty se díky grantu mohl zaměřit na téma soudcovské samosprávy.

1)
poznámka

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?