V budoucnu by měl lékaře na pohotovosti platit stát

19. 3. 2007 9:15
přidejte názor
Autor: Redakce
Ministerstvo zdravotnictví počítá s tím, že ambulantní pohotovostní péči by v budoucnu měl platit stát. Nyní na služby na pohotovosti lékařům přispívají kraje a obce. Problém by měl vyřešit zákon o zdravotnické záchranné službě...


Ministerstvo zdravotnictví počítá s tím, že ambulantní pohotovostní péči by v budoucnu lékařům měl platit stát.

Nyní na služby na pohotovosti lékařům přispívají kraje a obce. Hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc tento stav označil za anomálii, která nemá v Evropské unii obdoby, a prohlásil, že z krajského rozpočtu již na tyto služby peníze dávat nechce. Žádný zákon to kraji nenakazuje.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt řekl, že problém vyřeší připravovaný zákon o zdravotnické záchranné službě.

Podle Cikrta tento zákon počítá s tím, že by ambulantní pohotovosti přešly pod dnešní záchranné služby. Pohotovost a záchranku, kterou dnes v Ústeckém kraji provozuje kraj, by hradil stát. Cikrt dodal, že podle plánů ministerstva by pacienti měli za ošetření na ambulanci platit nějaký poplatek, čímž by nejspíše klesl počet lidí, kteří pohotovost využívají.

Ministerstvo podle svého mluvčího na zákonu usilovně pracuje, protože jej považuje za jednu z priorit. Brzy bude hotovo jeho paragrafové znění a bude moci být odeslán do sněmovny. Pokud se tam jeho projednávání nějakým způsobem nezadrhne, Cikrt odhaduje, že by mohl začít platit během roku 2008.

V Ústeckém kraji nyní funguje 15 pohotovostí. Na jejich provoz kraj městům letos přispěje téměř 14 miliony korun, radnice přidají další peníze. Lékaři tak podle Šulce dostanou zhruba 20 milionů korun.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?