Evropské zákonodárství zná pojem tzv. usazeného a hostujícího lékaře v cizí zemi. Naše legislativa ne.
Usazený zahraniční lékař v České republice musí být členem České lékařské komory, ale nemusí být členem lékařské komory ve své zemi.
Zahraniční hostující lékař, který v ČR působí pouze krátkodobě, musí zůstat členem lékařské komory ve své zemi a v Česku je pouze registrován a neplatí žádné komorové příspěvky.
„Tyto dva pojmy - usazený a hostující lékař - musíme včlenit do českého zákonodárství o zdravotnictví. Tak vyhovíme požadavkům Evropské unie,“ řekl včera Právu prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek.
Související články: |
Dodal, že rozhodnutí Evropského soudního dvora v tuto chvíli pro české ani zahraniční lékaře v podstatě neznamená vůbec nic. Čeští lékaři, kteří budou dlouhodobě pracovat v zahraničí, musí být členem tamní lékařské komory, ale v ČR mohou být pouze registrováni.
„Povinné členství v České lékařské komoře soudní dvůr nezpochybnil. To je v Evropě poměrně běžné. Má ho zavedeno např. Rakousko, Polsko, Maďarsko, Německo, Francie a další země. Naopak nepovinnou registraci má Velká Británie,“ řekl Kubek.
Právo