Včera to řekl místopředseda ČSNM Otakar Bělohlávek.
„Jediný PET/CT hybrid zatím pracuje v pražské Nemocnici Na Homolce. Již do konce letošního roku ale přibudou další dva - jeden ve Fakultní nemocnici v Olomouci a druhý ve Fakultní nemocnici v Plzni,“ dodal Bělohlávek. Moderní přístroj slouží pacientům na Homolce od listopadu 2003 a nyní se na vyšetření na něm čeká zhruba čtyři týdny.
Odhalí nejen nádory, ale také onemocnění srdce nebo problémy z oblasti neuropsychiatrie. PET/CT hybrid stojí přibližně 80 milionů korun. ČSNM přesto
věří, že se v českém zdravotnictví najdou na nákup drahých přístrojů peníze.
Diagnózy na nich jsou mimořádně přesné a lékaři nemusejí většinou nemocné posílat na další vyšetření. Díky PET/PC hybridu se chirurgové vyhnou zbytečným operacím při rozsáhlých nádorech.
„Přístroj totiž umožňuje zvolit nejúčinnější a nejšetrnější léčbu,“ vysvětlil Bělohlávek.
V Česku nyní zjišťuje nádory mnoho desítek pracovišť s klasickými počítačovými tomografy (CT).
Oddělení nukleární medicíny s pozitronovou emisní tomografií (PET) jsou v republice
pouze dvě - na Homolce a v Masarykově onkologickém ústavu.
„Jako ideální se ale ukazuje právě kombinace obou metod na PET/CT hybridu. CT najde ložisko nádoru a popíše tvar, velikost a další strukturální vlastnosti tkání. PET určí, co se v nádoru děje, a přístroj jako celek poskytne údaje, jak zhoubné bujení co nejlépe zlikvidovat. Po přesné diagnóze pak moderní radiofarmaka dokážou zničit tisíce drobných metastáz, jež by chirurgové při operacích nikdy neodstranili,“ vysvětlil Bělohlávek.
PET/CT hybrid odhalí zhoubné bujení ve více než 90 procentech případů. Unikají mu především nádory menší než sedm milimetrů. Vyšetření na PET/CT hybridu výrazně přispívá například k účinné léčbě rakoviny lymfatických uzlin u dětí a mladých lidí.
„PET/CT hybrid zlevňuje v medicíně vyšetření i léčbu. České zdravotní pojišťovny vyšetření na něm plně hradí,“ upozornil Bělohlávek. O tom, kde si v příštích třech let budou moci nemocnice PET/CT hybridy pořídit, rozhodne odborná komise
ministerstva zdravotnictví.
Jeden přístroj by měl pokrývat území s počtem obyvatel od 800.000 do jednoho milionu. Vyšetření na skeneru PET/CT hybridu trvá půl hodiny až hodinu. Pacient musí přijít nalačno a dostane do žíly malé množství radioaktivního cukru.
Radiace ho zatíží jen velmi málo a rychle z těla zmizí. Jedno vyšetření stojí 30.000 až 35.000 Kč. V Česku loni onemocnělo rakovinou zhruba 60.000 lidí a 28.000
pacientů nádory zahubily. Tři nejčastější onkologická onemocnění
jsou rakovina prsu, tlustého střeva a konečníku a rakovina plic.
ČTK