V Česku už lékaři provedli 145 transplantací plic

8. 4. 2010 8:20
přidejte názor
Autor: Redakce
V Česku se plíce transplantují 13 let, od té doby provedli čeští lékaři 145 transplantací. Novinářům to řekl chirurg Robert Lischke z pražské Fakultní nemocnice Motol, která má jediný transplantační program plic v ČR.


Nynějším počtem - mírně přes dvě transplantace plic na milion obyvatel ročně - je podle něj Česko srovnatelné s vyspělými evropskými zeměmi. V ČR je však nedostatek dárců plic.

Transplantace plic je určena pro pacienty s dlouhodobou dechovou nedostatečností v konečném stadiu plicního onemocnění, kdy jiná léčba už není dostatečně účinná k udržení základní funkce plic - okysličování krve.

Plíce jsou neustále v kontaktu se zevním prostředím, takže jsou velmi ohroženy infekcemi. Transplantací se člověk nevyléčí. Musí brát doživotně léky snižující přirozenou imunitu a odmítavou reakci organismu na nový orgán. Tím však zase stoupá citlivost na infekce.

První transplantace plic v ČR provedli lékaři před 13 lety, pacient poté žil šest let. Průměrný věk pacienta podstupujícího transplantaci je 45 let. Krátkodobě přežívá přes 90 procent pacientů.

Rok od operace přežije asi 80 procent pacientů, pěti let se dožívá více než polovina. Prognóza pacientů se stále lepší a vliv transplantovaných plic na kvalitu života je podle lékařů enormní.

Transplantační programy jsou však drahé a náročné, transplantace je špičkou medicíny. Vždy je víc lidí čekajících na orgán než dárců, řekl přednosta III. chirurgické kliniky motolské nemocnice Pavel Pafko. Podle něj je ostudné, že po 13 letech trvání programu není v ČR vyřešeno, jak budou transplantace plic pojišťovny hradit.

Plíce jsou vhodné k odběru pouze asi u 15 procent případů, kdy se u dárce a příjemce shodují ostatní orgány jako třeba srdce nebo ledviny. Na čekací listinu je tak zařazováno stále víc pacientů. Stoupá i počet umírajících, kteří se vhodného dárce nedočkají, uvedl Lischke. Loni bylo v evidenci 44 čekatelů a provedeno bylo 22 transplantací, ale zemřelo 24 pacientů, kteří byli vedeni na čekací listině. V roce 2008 zemřelo 14 těchto pacientů, uvedl.

Jednou z nadějných možností jak zvýšit v budoucnu počet zachráněných je vyjmout pacientovi plíce, napojit je na mimotělní oběh a snažit se je během 24 až 48 hodin léčit mimo tělo, popsal jednu z metod.

Bez transplantace pacienti s konečným stadiem plicního onemocnění přežívají 12 až 18 měsíců. Pacienti, kteří potřebují nové plíce, mají nejčastěji rozedmu plic, ale také třeba cystickou fibrózu nebo chronickou obstrukční plicní nemoc.

V ČR platí předpokládaný souhlas s dárcovstvím orgánů. Každý však může nesouhlasit, což se uvede do zvláštního registru. Nyní je v něm uvedeno asi tisíc lidí, řekla prezidentka České transplantační společnosti Eva Pokorná.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?