PEKING - S odvoláním na otce holčičky to oznámil hongkongský tisk.
Zatím nejsou žádné důkazy, které by smrt děvčete z vesnice Wan-tchang v provincii Chu-nan spojovaly s nedávným propuknutím ptačí chřipky u drůbeže v této vesnici, kde virus H5N1 zabil 545 kuřat a kachen, podotkl hongkongský list South China Morning Post.
Podle místních úřadů je vesnice v karanténě a všechna drůbež v okolí je testována na ptačí chřipku. Příznaky choroby se u dívky objevily 13. října, o tři dny později jim holčička podlehla v dětské nemocnici v provinční metropoli Čchang-še, upřesnil hongkongský deník Ming Pao Daily s odvoláním na nejmenovaného lékaře zmíněné nemocnice.
Oficiálně děvče zemřelo na vysokou teplotu. Symptomy ptačí chřipky se údajně projevily i u desetiletého bratra oběti, který leží ve stabilizovaném stavu na izolačním oddělení nemocnice.
„Jedli jsme uhynulá kuřata už předtím a nikdo z toho nikdy neonemocněl. Takže jsem si myslel, že je to v pořádku,“ citoval list otce dětí. Čínské ministerstvo zdravotnictví podle oficiální agentury Nová Čína oznámilo, že nemá žádné zprávy o člověku nakaženém ptačí chřipkou.
Představitelka čínské kanceláře Světové zdravotnické organizace (WHO) Julie Hallová uvedla, že organizace požádala čínské úřady o poskytnutí podrobností o případu zemřelé dvanáctileté dívky.
Zatím není doloženo, že by se člověk mohl nakazit ptačí chřipkou při konzumaci řádně uvařené drůbeže či vajec. Podle zdravotnických expertů je hlavní příčinou infekce přímý kontakt s infikovanou drůbeží při zabíjení ptáků a přípravě pokrmů z nich či při kontaktu s ptačími výkaly.
WHO uvedla, že smrtící virus H5N1 je přítomen v drůbeži v Číně a ve většině Asie. Podle odborníků je jen otázkou času, kdy zmutuje a bude přenosný z člověka na člověka a vyvolá pandemii.
Tažní ptáci přenesli virus H5N1 již i do evropské části Ruska, do Turecka, Rumunska a Chorvatska. V Asii viru H5N1 podlehlo více než 60 lidí, ale Čína zatím nehlásila ani jedinou lidskou oběť či nakažení člověka.
Za uplynulý týden byla ovšem v Číně objevena tři nová ohniska výskytu viru u ptáků. Kromě Wan-tchangu, kde bylo preventivně vybito 2487 kusů drůbeže, byl ohlášen nález 2600 mrtvých ptáků nakažených virem H5N1 v okrese Saj-chan v čínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko a choroba se vyskytla i u ptáků v
provincii An-chuej.
Premiér Wen Ťia-pao v první oficiální reakci čínských úřadů na uvedené případy dnes ujistil, že čínská vláda podniká účinná opatření, aby zabránila šíření nákazy.
ČTK