Další čtyři nakažení zemřeli z jiných příčin. ČTK to řekl šéf národní referenční laboratoře pro AIDS Státního zdravotního ústavu Vratislav Němeček.
Nejčastěji se lidé nakazili při sexu. Bylo to 87 procent pacientů. Tři čtvrtiny všech nových infikovaných tvořili muži, kteří měli sex s muži. Z jehel při užívání drog se nakazilo sedm mužů.
Za víc než 26 let testování odborníci v Česku potvrdili nákazu HIV u 1675 lidí. Tuto diagnózu sdělili 1368 mužům a 307 ženám. U 341 pacientů nemoc AIDS už propukla. Celkem 253 lidí zemřelo. „Ve stadiu AIDS bylo 178 úmrtí a 75 mělo jinou příčinu,“ upřesnil Němeček.
Nemoc zůstává dlouho bez příznaků, takže o ní infikovaní často nevědí. Krátce po nakažení se o ní loni dozvědělo jen 20 ze 153 nových pacientů. Dalších 111 lidí bylo ve druhé fázi infekce - tedy většinou dva až deset let po nakažení. Tuto etapu vážnější komplikace ještě obvykle neprovázejí. Osm osob bylo ve třetí fázi choroby, nakazit se mohly před víc než deseti lety a jejich imunitní systém je poškozený. Celkem 14 nových pacientů se diagnózu dozvědělo v době, kdy už u nich nemoc AIDS propukla. „Testování HIV je zásadní pro prevenci i pro péči o nemocné a jejich léčbu,“ poznamenal Němeček.
Víc než čtvrtina ze 153 nakažených byli cizinci, kteří v Česku dlouhodobě žijí. Polovina z nich pocházela z Ukrajiny a Slovenska. Zhruba polovina všech nových pacientů uvedla podle Němečka jako své bydliště Prahu, každý devátý nakažený pak Středočeský, osm procent Plzeňský a pět procent Ústecký kraj. Po šesti procentech infikovaných žije v Moravskoslezském a Jihomoravském kraji.
Podle Němečka počet nových pacientů s virem HIV v Česku v posledním desetiletí každoročně narůstal. Zatímco v roce 2002 evidovali lékaři 50 případů, předloni jich bylo už 180. Loni se čísla vrátila zhruba na úroveň roku 2009, kdy testy odhalily 156 nových nákaz. Loňských 153 nových pacientů představuje „třetí nejvyšší roční záchyt ve sledování infekce HIV od roku 1985“, uvedl Němeček.
Kolísání počtu případů je i v některých dalších evropských zemích. Dokládají to údaje Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí. „Nicméně celkově nejsou doklady o poklesu přenosu HIV v Evropě,“ dodal šéf laboratoře.
Podle neziskových organizací a expertů je nutné i přes mírné zlepšení stále na riziko AIDS upozorňovat. Zástupci sdružení i lékaři míní, že strach z choroby v posledních letech opadl, a to i díky vývoji nových léků. S nimi pacienti žijí déle a jejich život je kvalitnější. Lidé se tak často přestávají chránit. Loňský pokles počtu zjištěných nákaz virem HIV podle tajemníka České společnosti AIDS pomoc rozhodně není důvodem k polevení v boji proti nemoci. „Nevyhráli jsme ani bitvu, natož válku,“ uvedl Hlavatý.
Podle odhadů ve světě nyní žije asi 34 milionů lidí s HIV. Za posledních deset let se tak počet nakažených zvedl o 17 procent. Pacientů přibývá rychle třeba ve východní Evropě. Infekce se tam šíří hlavně mezi heterosexuály při sexu a mezi těmi, co si píchají drogy.