K poklesu úmrtnosti přispěl vedle moderních léčebných metod a soustředění péče do specializovaných center i tzv. screening.
Mezi nejčetnější diagnózy dlouhodobě patří rakovina tlustého střeva, plic, prsu u žen a prostaty u mužů, tato onemocnění tvoří zhruba třetinu nově zjištěných. Na prvním místě je rakovina kůže, ta je však díky povaze onemocnění a obvykle včasné diagnóze spojena s poměrně nízkou úmrtností.
Naopak úmrtnost na rakovinu plic či střeva je stále vysoká, souvisí to s tím, že většina se zjistí až ve vyšších stadiích. Úmrtnost na rakovinu prsu klesá, většina onemocnění je odhalena ve screeningu v počátečních stadiích, kdy je lze zcela vyléčit. V roce 2011 lékaři zjistili 6620 onemocnění, zemřelo 1725 žen.
Sérii plošných preventivních prohlídek zahájil v roce 2002 právě screening rakoviny prsu. Od ledna 2014 spustily zdravotní pojišťovny za podpory evropských peněz program cíleného zvaní mužů i žen na prevenci rakoviny tlustého střeva a žen na prevenci rakoviny prsu a děložního čípku. Ve výskytu rakoviny tlustého střeva se drží ČR na předních příčkách, v roce 2011 bylo hlášeno 8176 případů, z toho 4755 u mužů a 3421 u žen.
Pokles počtu případů rakoviny plic u mužů, který souvisí s poklesem kuřáctví, vyvažuje růst rakoviny prsu u žen a prostaty u mužů. Vyšší počty zjištěných případů přičítají statistici i širší dostupnosti moderní diagnostiky.
Rakovina zůstává dlouhodobě druhou nejčastější příčinou úmrtí v ČR po nemocech srdce a cév, a to u obou pohlaví. Převažují lidé vyššího věku, více než tři čtvrtiny zhoubných nádorů jsou zjištěny u mužů nad 60 let. U žen je to o něco méně, 68,5 procenta, což je dáno tím, že rakovina prsu a některé gynekologické nádory se vyskytují i v mladším věku.