Od roku 2004, kdy IARC zveřejnila poslední zprávu o výskytu rakoviny v Evropě, bylo podle zprávy každým rokem v Evropě diagnostikováno o 300.000 případů rakoviny více.
Zpráva IARC zdůrazňuje, že nárůst této zhoubné choroby souvisí také s prodlužováním věku. V České republice onemocní rakovinou každý třetí obyvatel a každý čtvrtý na ni zemře.
Ředitel IARC Peter Boyle uvádí, že výskyt rakoviny v Evropě se silně zvyšuje navzdory lepší prevenci a lepší léčbě. Podle něho je třeba přijmout důsledná a účinná opatření proti rakovině, hlavně ve střední a východní Evropě, zabránit epidemii tabakismu a rozvíjet co možná nejvíce screeningové programy při vyšetřování rakoviny prsu, děložního hrdla a tlustého střeva a konečníku.
„Správná výživa a fyzická námaha, to je to, co by pomohlo obyvatelům Evropy snížit výskyt obezity i riziko rakoviny se smrtelnými následky, jako je rakovina tlustého střeva a konečníku, ale také kardiovaskulárních nemocí a dalších chorob,“ upozorňuje Boyle.
Nejčastěji je nyní diagnostikována rakovina prsu (loni tvořila 13,5 procenta všech případů rakoviny), za ní následuje rakovina tlustého střeva (12,9 procenta) a plic (12,1 procenta).
Zvýšení výskytu rakoviny prsu lze podle Boyla přičíst lepší prevenci, kdy se na tento typ zhoubné nemoci přijde v raném stádiu. „Výsledkem preventivních programů je prudký nárůst výskytu rakoviny prsu, které od roku 2004 přibylo o 26 procent. Ale znepokojující je, že stoupá úmrtnost na tento typ rakoviny, a to navzdory screeningovým programům; je to hlavně v důsledku prodlužující se délky života, řekl.
Nejvražednější ze všech je rakovina plic a rakovina tlustého střeva a konečníku. V roce 2006 na ně zemřelo 334.800 lidí, což je 19,7 procenta všech úmrtí na rakovinu. Další v pořadí je rakovina prsu a žaludku. „Drtivá většina rakoviny plic je vyvolána tabákem a boj proti kouření je nyní absolutní prioritou v Evropské unii,“ řekl Boyle.
Pokrok při omezování rakoviny tlustého střeva a konečníku je velmi pomalý; počet úmrtí se od předchozí zprávy v roce 2004 zvýšil o 1,8 procenta. Ukázalo se, že screeningové programy pro zjišťování tohoto druhu rakoviny jsou velmi účinné, a je proto třeba je rozšířit do celé Evropy.
Úmrtnost na rakovinu žaludku se nadále snižuje jak u mužů, tak i u žen v celé Evropě, a to hlavně díky lepší konzervaci potravin, kvalitnější stravě a lepšímu boji proti infekci způsobené bakterií helicobacter pylori. Tato rakovina představuje 5,6 procenta všech nových případů rakoviny a 7,4 procenta všech úmrtí na rakovinu.
U mužů je nejčastěji diagnostikovanou rakovina prostaty (345.900 případů, neboli 20,3 procenta všech druhů rakoviny u mužů); následuje rakovina plic (17,2 procenta všech případů) a rakovina tlustého střeva a konečníku (12,8 procenta).
Navzdory širokému využívání speciálních testů pro zjišťování rakoviny prostaty v mnoha evropských zemích se počet úmrtí na tento druh rakoviny zvýšil od roku 1995 o 16 procent; je to hlavně v důsledku prodlužování věku mužů.
V Česku podle České onkologické společnosti onemocní každoročně rakovinou přes 66.000 lidí a přes 29.000 lidí na ni zemře. Česká republika dlouhodobě obsazuje první místo v Evropě v četnosti výskytu rakoviny tlustého střeva. V posledním desetiletí nejrychleji roste počet nádorů plic a nádorů tlustého střeva a konečníku.
U mužů je nejčastějším zhoubným onemocněním karcinom plic, výrazně však přibylo i karcinomů tlustého střeva, konečníku a prostaty. Snižuje se naopak výskyt rakoviny žaludku.
U žen je nejčastějším zhoubným onemocněním karcinom prsu, ale výrazně se zvyšuje výskyt rakoviny plic, klesá naopak rakovina žaludku a nezvyšuje se rakovina děložního čípku. Důvodem jsou tady především zdokonalené preventivní prohlídky.
ČTK