V IKEM už přes pět set transplantací jater

12. 1. 2007 8:43
přidejte názor
Autor: Redakce
V pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) už uskutečnili 506 transplantací jater, které patří vůbec k nejsložitějším transplantačním výkonům. Právu to řekl ve čtvrtek ředitel IKEM doktor Štefan Vítko...


V celé ČR jich již bylo 776, zbylé v brněnském centru.

„Zařadili jsme se tak mezi významná evropská transplantační centra,“ uvedl ředitel. Transplantace jater se provádějí u pacientů v pokročilém stadiu chronických jaterních chorob nebo v případě náhlého selhání jater či u některých vrozených poruch látkové výměny a konečně i u vybraných nádorů jater.

„Je to život zachraňující výkon, protože funkci jater nelze dosud nijak nahradit,“ uvedl Vítko. Zákrok stojí zhruba milión korun, následná léčba pacienta přijde ročně od 150 do 500 tisíc korun.

„Přežívání pacienta po transplantaci je velmi vysoké,“ uvedl zástupce vedoucího transplantačního centra IKEM doktor Pavel Trunečka.

Jeden rok po operaci přežije 89 procent pacientů, deset let 79 procent. „To nás řadí k evropské špičce. Je to o 10 procent více, než činí průměr center evropského registru transplantací jater,“ řekl doktor Trunečka.

Čeká se 113 dní

Průměrný věk příjemce je zhruba 46 let, 34 příjemců bylo ve věku do 18 let. Z celkového počtu transplantovaných je 44 procent žen a 56 procent mužů. Na transplantaci jater se nyní čeká v průměru 113 dní.

Játra se transplantují v drtivé většině od zemřelých dárců, lze tak ale učinit i od živých. „Samozřejmě je to mnohem náročnější a může to přinést i velká rizika pro dárce,“ sdělil transplantér jater docent Miloš Adamec, přednosta kliniky transplantační chirurgie IKEM.

Proto k tomu přistupují jen výjimečně. V takovém případě živému dárci odeberou část jater. Ta mu pak poměrně rychle dorostou.

Doktor Vítko uvedl, že dárců orgánů ubývá, ale ČR ještě na tom není tak špatně jako některé země. Podmínky k transplantacím jsou v ČR velmi přísné a u zemřelého se předpokládá souhlas k transplantaci, pokud se za svého života nevyjádřil jinak. Takovýto zákonný postup je i ve většině zemí světa.

Nemocnice ale dostávají od zdravotních pojišťoven za péči o zemřelé, jejichž orgány jsou vhodné k transplantaci, málo peněz, a to je i jeden z důvodů, proč ne všechny nemocnice spolupracují s transplantačními centry.

Játra dostal dvakrát a běžel maratón

Inženýr Petr Trávníček, 35letý stavební technik z Liberce, poprvé dostal játra od dárce před 11 lety, poté, co jeho doslova ze dne na den bez jakéhokoli varování selhala. Podruhé mu v IKEM transplantovali játra před dvěma roky.

„Musel jsem se s tím naučit žít. Vím, že dnes tu jsem a zítra tady být nemusím. Dodržuji vše, co mi lékaři řeknou. Nesmím už 11 let alkohol, a tak to kompenzuji sportem,“ řekl Právu Trávníček. Denně běhá 8 až 10 kilometrů a loni poprvé, rok po druhé transplantaci jater, uběhl maratón (42 km). „Vcelku bez problémů za 4 hodiny a 28 minut. Byl a jsem spokojen,“ dodal.

Právo

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?