Už dříve v laboratorních podmínkách vědci získali zuby, které pak s úspěchem voperovali myši do dásně. Nová technologie, při níž zub roste přímo v myším těle, ale umožňuje získat orgán daleko rychleji. Profesor z univerzity v Tokiu Takaši Cudži řekl, že jde o asi desetidenní zrychlení.
„Je to první etapa naší snahy regenerovat orgány, které budou schopny nahradit ty poškozené nebo nefunkční. Ještě ale nejsme v bodu, abychom to mohli použít na člověku. Právě jsme ukončili první stupeň,“ řekl.
„Zrníčko“, z něhož pak vyrostl zub, tvořily buňky nezbytné k vytvoření zubu. Je dílem vědců z tokijské lékařské a stomatologické univerzity a z univerzity v Tóhoku. Vzájemnou reakcí buněk začal proces růstu zubní tkáně. Zrníčko bylo vloženo do miniaturního plastového obalu a implantováno do myší ledviny.
Jakmile dorostlo do potřebné velikosti, byl zub voperován do dásně jiné myši. Potvrdilo se, že takto vzniklý zub se umí přizpůsobit ústní dutině a může být propojen s nervy a krevním řečištěm, jako by byl pravý. Reaguje jako přirozený, takže myš v něm může cítit bolest.
Vědecký svět doufá, že podobným způsobem bude jednou možné získávat plně funkční tělesné orgány a nahrazovat jimi ty poškozené nemocí, při úrazech nebo za procesu stárnutí.