Zlepšuje se tím diagnostika i léčba. Dosud mohli nemocní podstoupit toto vyšetření jen u některých částí těla, uvedl.
Magnetická rezonance dává vysoce kvalitní obraz, pacient není vystaven ionizačnímu záření. Lidí s defibrilátorem či kardiostimulátorem přibývá, ročně se v ČR dává 12.000 kardiostimulátorů a 3500 defibrilátorů. Až 70 procent pacientů potřebuje do deseti let vyšetření magnetickou rezonancí.
„Jedná se o významný posun v diagnostice a léčbě pacientů se srdečním onemocněním, po infarktu myokardu a pozánětlivém postižení srdce. Magnetická rezonance umožní popsat patologické změny srdce na jeho strukturální úrovni a také poruchy jeho funkce,“ uvedl profesor Táborský s tím, že jiné metody nezobrazí tyto procesy zcela správně.
Počty pacientů s defibrilátorem pro tzv. resynchronizační léčbu, kdy se slaďují stahy obou srdečních komor, stoupají meziročně o deset procent. Přístroj dostávají lidé se závažným srdečním selháním, často po infarktu. „Poprvé máme nyní možnost využít magnetické rezonance k opravdu důkladnému vyšetření toho, jak srdce na resynchronizační léčbu reaguje, a podle potřeby postup léčbu upravit,“ ocenil Táborský.
Pacienti se srdečním selháním často trpí i dalšími souvisejícími nemocemi, jako cévní mozková příhoda, pro niž je hlavně v akutní fázi magnetická rezonance mozku nejvhodnějším diagnostickým nástrojem.
V současné době je trend, aby všechny implantované kardiostimulátory a defibrilátory umožňovaly vyšetření magnetickou rezonancí. Nový typ kardiostimulátoru má už 3000 pacientů a 1500 má nový typ defibrilátoru.
Při léčbě musejí lékaři zohlednit, zda pacient má nový či starší typ přístroje. Nemohou mu při výměně dát přístroj umožňující vyšetření magnetickou rezonancí, museli by měnit i elektrody v srdci. Ke každému pacientovi si ale mohou dohledat typ jeho přístroje a elektrod, podle toho volit typ vyšetření. U pacientů se starším typem přístroje může vyvolat magnetická rezonance vážnou poruchu srdečního rytmu.
Přístroje pro vyšetření magnetickou rezonancí, ale jen mimo oblast srdce, začali lékaři v Česku testovat v roce 2007. „Pro nás jako kardiology je důležité, že moderní systémy zahrnují možnost vyšetření včetně srdce,“ shrnul profesor.