Je nemoderní nepálit po Davidu Rathovi. Ten, kdo tvrdí, že ministr zdravotnictví není neomalený nýmand se zločinnými sklony, riskuje, že bude většinovým veřejným míněním považován za blbce nebo zaprodance.
Není však korektní ani účelné, aby bylo zdravotnictví posuzováno na základě míry sympatie nebo spíše antipatie vůči ministrovi. Bohužel je to přístup normálně předvolební a bude záležet na premiérovi, zda usoudí, že je David Rath jako terč efektivní řešení (stmelení ČSSD a možná celé levice prostřednictvím pravicí ostře kritizované osobnosti personifikující silně postátněný, údajně vysoce solidární zdravotnický systém), anebo je to politik natolik kontroverzní, že oranžově pojatou ČSSD oslabuje.
To, že by mohla Petra Buzková, “ překvapivě“ znovu dychtící po politickém uplatnění, nahradit Davida Ratha v čele pražské kandidátky ČSSD, napadne i velkopopovického kozla. Koneckonců David Rath ještě do sociální demokracie nevstoupil, ač to před časem fakticky slíbil.
Zmíněný sudokopytník by patrně dokázal i rozvinout umnou diskusi o tom, co by Jiří Paroubek případnou změnou v čele ministerstva a kandidátky riskoval, zda jeho slova o nutnosti silnější politické podpory ministra zdravotnictví nebyla jen předzabijačkoviou kamufláží jako v případě Milady Emmerové, zda se čeká na výsledek údajného vítězného února Rathových odpůrců mezi lékaři (na 24. února se chystá demonstrovace na pražském Staroměstském náměstí).
Odpověď ale zná pouze premiér, který si před časem Davida Ratha přivedl jako jednoho z představitelů budoucí vlády talentů, a v případě, že by to shledal chybným, ponese politické důsledky. Kdo sleduje názorové střety kvůli zdravotnictví, nemůže popřít, že jsou s velkým gustem rozehrávány politiky z ODS.
David Rath je dokonce přesvědčen, že s touto stranou jsou jedna ruka jeho oponenti stojící v čele zdravotnických profesních sdružení, kteří s ním válčí už řadu let a nyní významně přitvrdili. Možné to je, ale přece kvůli tomu člověk nepůjde s doktorem Pekárkem za plentu. Podstatnější je koneckonců to, zda se tato taktika nemůže obrátit proti ODS, která pro samou negaci Ratha nedokáže a možná ani nechce aktivněji propagovat vlastní koncepci zdravotnictví připravenou týmem stínového ministra Tomáše Julínka.
Kdo si chce udělat obrázek o úrovni politických diskusí o smrtelně vážných otázkách, v tomto případě o budoucím fungování nemocnic, nechť klikne na internetu na adresu Poslanecké sněmovny (www. psp. cz) a najde si tisk 810. Přesvědčí se, že veškerá argumentace ODS proti opravdu nesmlouvavé snaze ČSSD a KSČM dostat zdravotnictví pod kontrolu státu spočívala v osobních invektivách vůči ministrovi, přičemž prim hrál známý slušňák Ivan Langer.
David Rath je ovšem pro takovéto přestřelky dobře psychologicky vybaven. Horší už je to s neposlušností zájmových sdružení doktorů, lékárníků i distributorů léčiv, jejichž tlaku a nátlaku nyní ministerstvo zdravotnictví nedokáže účelně čelit. Pro ČSSD je zvlášť nepříjemná kritika odborářů, kterou už nyní nepraktikuje jen předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger, ale i nejvyšší odborářský šéf Milan Štěch.
Možnost, že by v ministerském křesle nemusel vydržet ani do voleb, připouští dnes neveřejně i sám David Rath. Premiér by ale musel hodně slevit ze svých vítězných politických ambic, kdyby dnes ministra hodil přes palubu, pod nátlakem a po kampani vedené i unfair prostředky.
Mimoto lze těžko počítat s uklidněním situace v resortu, když se ukáže, že vyhánění ministrů je přece tak snadné. Objektivně vzato je pro ČSSD dokonce výhodné, že se předvolební diskuse soustřeďuje na resort, v němž je sice řada problémů, ale který obstojí i v mezinárodním srovnání.
Aspoň si může v dalších oblastech v klidu užívat výhod toho, že je u moci, a samostatně určovat předvolební témata. Průzkumy voličských preferencí ukazují, že jí to zatím docela vychází, a není podstatné, že sám David Rath je až na samém konci žebříčku popularity. Ostatně Ivan Langer mu tam dělá společnost.
Josef Michl, Euro
Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz
B.Zoubek
Myslím ze je třeba hledat logiku v jednání ministra zdravotnictví a potažmo premiéra někde jinde než v krocích za nápravu špatného stavu zdravotnictví. Kolik špatných a nesmyslných zákonů, vyhlášek a nařízení vlády bude schváleno za zvukovou oponou kanonády na ministra zdravotnictví?
Myslím ze se stačí občas pozorně přečíst noviny, a věci které by běžně plnily první stránky sou najednou nepodstatné. Buď sou uveřejněné na posledních stranách nebo vůbec. Gratuluji mistrovi i premiérovi k opětovnému zmanipulování masmedií, kterážto za velkolepého mediálního humbuku pomáhá skrýt jiné nepořádky a poupravit předvolební preference.
Takže poupravuji Fučíkovo “ lide bděte“ na NÁRODE NESPI !!!! Ať opět po volbách svorně nezíráme co ze jsme si to tam zase zvolili.